TKDK Diyarbak覺r'a 72 milyon destek salad覺


05.02.2014 - 12:46

TKDK Diyarbak覺r 襤l Koordinat繹rl羹羹 yat覺r覺m tutar覺 72,2 milyon olan 69 projeye 33 milyon 750 bin TL'lik destek salad覺.

D襤YARBAKIR- G覺da Tar覺m ve Hayvanc覺l覺k Bakanl覺覺n覺n ilgili kuruluu olan Tar覺m ve K覺rsal Kalk覺nmay覺 Destekleme Kurumu 2013 y覺l覺nda Diyarbak覺r’da 襤PARD K覺rsal Kalk覺nma Program覺 Kapsam覺nda yat覺r覺m tutar覺 72.2 milyon olan 69 projeye 33 Milyon 750 Bin TL’lik hibe destei salad覺.

 

Konu ile alakal覺 bilgi veren 襤l Koordinatörü Hikmet Güne Bu destein yüzde 75’i Avrupa Birlii, yüzde 25 ‘i Türkiye taraf覺ndan kar覺land覺覺n覺 ifade etti. 襤l Koordinatörü Güne ayr覺ca Diyarbak覺r ve Konya‘n覺n 2013 y覺l覺nda 襤PARD fonlar覺n覺n en fazla kullan覺ld覺覺 iller olduunu söyledi. Güne hibe desteini sektörlere dal覺m覺 ve yeni desteklenecek sektörler konusunda detayl覺 bilgiler sunarak, 42 adet et üreten hayvanc覺l覺k projesi yat覺r覺m tutar覺n覺n yüzde 65-50 oran覺nda hibe destei saland覺覺n覺 ifade etti.

 

Güne, daha sonra desteklenen sektörler hakk覺nda u bilgilere yer verdi: “Yat覺r覺m tutar覺 44,7 Milyon TL olan k覺rm覺z覺 et üretimine yönelik 42 hayvanc覺l覺k projesine 19,7 milyon hibe destei ödemesi yap覺ld覺. projelerde destek kalemlerini, hayvan bar覺naklar覺, depo binalar覺, idare binalar覺 yap覺m覺; modern iletmelerde olmas覺 gereken   traktör dahil  bütün makine ekipman al覺mlar覺 ve dan覺manl覺k, mimarl覺k- mühendislik hizmetleri oluturmaktad覺r. Yat覺r覺mlar kapsam覺nda yap覺lan bütün al覺mlarda KDV, ithalat, gümrük vergisi gibi bütün resim harç ve vergi muafiyeti bulunmaktad覺r.”


Güne Bismil’e yat覺r覺lan yard覺m tutar覺n覺n 23.2 milyon TL olduunu sözlerine ekleyerek,  bunun 11 bin ba kapasiteli keçi-koyun sütü üreten iletmelere 13,1 milyon hibe destei saland覺覺n覺 belirtti.
 


“Halep Keçi Projesi”

Güne aç覺klamas覺n覺n devam覺nda,8 Halep keçi projesi ve 2 koyun yetitiricilii projesine 13,2 milyon hibe destei salad覺覺n覺 aç覺klayarak, “Projelerin toplam yat覺r覺m tutarlar覺 23.2 milyon TL dir. 襤letmelerde 11 bin  kadar koyun-keçi yetitirilebilecektir. Söz konusu projelerden elde edilecek süt, dondurma üretimi gibi yüksek gelir salayan sektörlere önemli oranda hammadde salanacakt覺r.” Dedi.


“Silvan’da Et 襤letme Tesisi kuruldu”
Silvan’da AB standartlar覺nda kanatl覺 hayvan kesimi yapan et ileme tesisi kurulduunu da hat覺rlatan Güne, "Silvan ilçemizde kurulan saate 1000 ba/tavuk kesim kapasitesine sahip et ileme tesisi Tar覺m ve K覺rsal Kalk覺nmay覺 Destekleme Kurumu Diyarbak覺r 襤l Koordinatörlüü taraf覺ndan desteklendi. kesimhane AB standartlar覺nda kesim ve paketleme yapabilecektir. Kesimhanenin kurulmas覺 ile beraber Silvan’da 50 bin Broyler (tavuk) kapasiteli tavuk yetitiren iletme kurulmutur. Bu iletmede il koordinatörlüümüz taraf覺ndan desteklenmitir. Kesimhanenin kurulmas覺 ile beraber Diyarbak覺r ilimizde  kanatl覺 yetitiricilii yapacak iletmelerin say覺s覺 artacakt覺r. Bu ekilde insanlar覺m覺z farkl覺 sektörlerden gelir salayabilecektir.” 襤fadelerini kaydetti.


"Ar覺c覺lara traktör ve kovanlar覺 teslim edildi"
襤ncelemeleri 2013 y覺l覺 içerisinde tamamlan覺p onaylanan toplam yat覺r覺m tutar覺 1 milyon 400 bin TL olan 15 ar覺c覺l覺k projesine 680 bin TL hibe destei saland覺覺 bilgisini veren Güne, söz konusu projeler kapsam覺nda 15 traktör 1200 ovan, ar覺c覺 bar覺naklar覺, su tankerleri, römork,  bal süzme makinalar覺 ve bal üretiminde kullan覺lan alet ekipmanlar için de hibe destei saland覺覺n覺 dile getirdi.

 

TKDK taraf覺ndan desteklenen 10 sektörden biri olan Yerel Ürünler ve Mikro 襤letmelerin Gelitirilmesi kapsam覺nda Diyarbak覺r için belirlenen yöresel g覺da ürünleri listesine yeni ürünler destekleme kapsam覺na al覺nd覺覺na dikkat çeken Güne, “Eklenen yeni ürünler ile beraber yat覺r覺mc覺lar 襤limizin k覺rsal alanlar覺nda art覺k salça fabrikas覺, mini un fabrikas覺, mercimek paketleme, pirinç paketleme, sirke, turu, reçel, pekmez, dondurma üretimi,  su paketleme tesisi, bulgur fabrikas覺, makarna fabrikas覺, bisküvi fabrikas覺,  meyve sular覺, ya fabrikas覺, kuru sebze ve meyve imalat覺, ipek börekçilii, ipek üretimi, tekstil atölyesi, dokumac覺l覺k, marangozhane, mobilyac覺l覺k, metal ileri ( alt覺n, gömü, torna, ferforje), ta ve mermer ileme için art覺k proje bavurusunda bulunulabilecektir.” eklinde kaydetti.


Yerel ürünler ve mikro iletmelerin gelitirilmesi kapsam覺nda gelen projelere toplam yat覺r覺m tutar覺n覺n 400 bin avroya kadar yüzde 50 hibe destei salanaca覺n覺 haberini veren Güne, son olarak, “Yeni eklenen ürünlerinde yer ald覺覺 Diyarbak覺r için belirlenen yeni yöresel g覺da ürünleri listesine www.tkdk.gov.tr adresinden ulaabileceini ifade eden 襤l Koordinatörü hikmet güne yat覺r覺mc覺lar覺n anl覺urfa Yolu 2. Km Gündoan plazada bulunan 襤l Koordinatörlüü’nü ziyaret ederek detayl覺 bilgi alabileceklerini ve 12.Çar覺 Dönemi kapsam覺nda proje kabullerini 10 Mart 2014 tarihine kadar yap覺labileceini” ifade etti. (Ömer Yasin Ergin-襤LKHA)