Tarsus Merkez Yatılı Erkek Kuran Kursu hizmete açıldı


19.10.2014 - 11:46

Mersin'in Tarsus ilçesinde yapımı tamamlanan 4 katlı Merkez Yatılı Erkek Kur'an Kursu törenle hizmete açıldı.

MERSİN - Tarsus ilçesinde yapımı tamamlanan Merkez Yatılı Erkek Kur’an Kursu, Diyanet İşleri Başkanlığı İrşat Daire Başkanı  Galip Akın’ın da katıldığı törenle hizmete açıldı.

 

Fevzi Çakmak Mahallesi’nde 4 katlı olarak yaptırılan kursun açılış törenine Diyanet İşleri Başkanlığı İrşat Daire Başkanı  Galip Akın, Tarsus Kaymakamı Hasan Göç,  Mersin İl Müftü vekili Hasan Hüseyin Güller, Tarsus Müftüsü Hayri Erenay, Erdemli Müftüsü  Muhammed Sami Türkmenoğlu, mahalle sakinleri ve davetliler katıldı.

 

Kur’an-ı Kerim tilaveti ile başlayan program, İlçe Müftüsü Hayri Erenay’ın açılış konuşması devam etti.


Konuşmasında kurs hakkında bilgi veren Erenay “Diyanet işleri Başkanlığının katkıları ve Tarsusluların ciddi katkıları ile bu müessese yapıldı. Bir yıl gibi bir süre içinde bu hale getirildi. 44 öğrenci kapasiteli Diyanet İşleri Başkanlığının öngördüğü 4 ya da 6 kişilik yatakhaneleri olan ve  Milli Eğitim Bakanlığının öngördüğü metrekare birimlerine uygun hatta daha büyük ölçülerde yapılan bu tesis,  kapalı sistem kamera ile desteklenen ileride çok iyi hizmetler vereceğine inandığımız bir Kuran kursu. Tarsus bu güzel hizmeti ortaya koydu. Yaklaşık bin 250 metrekare kapalı alanı var, 4 katlı müteşekkil dershanesi ile tam örnek bir Kuran kursu. İç dizaynı ve hafızların bulunduğu bölümleri tam tamamlanmadı.  Daha yapacağımız çok iş var. Bu mahallelerde bu Kur’an Kurslarında Kuran sesleri yankılansın. Tarsus’a ve Türkiye’ye bu yakışır. Tarihte yakarak yıkarak medeniyet kurmuş bir medeniyet yok. Bakarsanız tarihe Medrese ve okul kurarak aynı zamanda dünyaya liderlik yapmış toplumlara rastlarsınız.” İfadelerini kullandı. 

 

İl Müftü vekili  Hasan Hüseyin Güller   ise “Tarsus halkının elbirliği ile inşasını sağladığı bu Kur’an Kursu’nun açılışına katılmak bizleri mutlu etmektedir. Bu Kur’an kursumuzun Tarsus’a ve Tarsuslulara hayırlara vesile olmasını diliyorum. Tarsus tarih boyunca önemli din ve ilim adamları yetiştirmiştir. Bundan sonrada yetiştirecektir” diye konuştu.

 

Tarsus Kaymakamı  Hasan Göç de; “Dünya bir tarafa gidiyor. Bin 400 yıl önceki gibi. O yıllarda insanlığın kana vahşete  cehalete doymuyor. Bu da neden meydana geliyor. Bizim Allah’ın mesajını doğru alamadığımız anlayamadığımızdan meydana geliyor. Bugün burada güzel bir Kur’an Kursumuz var, bu yükselen binayla Kur’an Kursların görevini kaldığı yerden devam ettirecek.” şeklinde konuştu.

 

“Türkiye’de bir milyon 150 bin kurs alan insanımız var”
Son olarak konuşan Diyanet işleri Başkanlığı  İrşad Daire Başkanı  Galip Akın ise; “Bugün insan insanın kurdu deniliyor,  Orta Doğu’da da insan insanın kurdu olmuştur. O rahmet şefkat peygamberi buyurdu ki: ‘ İnsan insanın kurdu değil, insan insanın yurdudur.’ 2014 yılı itibariyle Türkiye’de bir milyon 150 bin kurs alan insanımız var. Bunların eğitimi için 38 bin hoca efendi görev yapmaktadır. Yine her yıl hafızlık için 7 bin insanımız kayıt yaptırmakta, bunlardan 5 bini hafız olarak yetişip belge almaktadır. Bugün açılışını yaptığımız  bu güzel tesis öksüz kalmamalı. Burada yeni ilim ve din adamları yetiştirilmelidir. Bu mahalleler Kuran sesleri ile inlemelidir.” dedi.Konuşmalardan sonra yeni yaptırılan Merkez Yatılı Erkek Kur’an Kursu törenle hizmete açıldı. (A. Hakim Kurt-İLKHA)