Tarımsal Yayım ve Danışmanlık Sınavı 4 Aralık'ta Yapılacak


26.09.2011 - 15:33

Tarımsal Yayım ve Danışmanlık Sınavı'nın 4 Aralık Pazar günü yapılacağı bildirildi.

BİNGÖL - Bingöl Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğünden yapılan açıklamada, Tarımsal Yayım ve Danışmanlık Sınavı'nın ilkinin 11 Nisan'da yapıldığı anımsatılarak, ikinci sınavın 4 Aralık Pazar günü saat 10.00'da gerçekleştirileceği ifade edildi.


Ülkede tarım ve hayvancılıkla geçimini sağlayan kesimin kalkındırılması ve refah düzeyinin arttırılması amacıyla Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından bugüne kadar birçok çalışma yapıldığı belirtilen açıklamada, 5488 sayılı Tarım Kanunun 9. Maddesi gereğince yürütülmekte olan Tarımsal Yayım ve Danışmanlık Hizmetlerinin Desteklenmesine yönelik çalışmasının da bunlardan biri olduğu vurgulandı.

"Bu çalışmada amaç, tarım ve hayvancılıkla ilgilenen çiftçilerin verimliliğini arttırmalarına yardımcı olacak bilgi, teknik ve yöntemlere ulaşmasını kolaylaştırmak ve böylece çiftçinin gelir düzeyini arttırmaktır" ifadeleri kullanılan açıklamada, "Bakanlığımız tarafından sertifika verilmiş serbest tarım danışmanları, tarımsal danışmanlık şirketleri veya tarımsal danışmanlık dernek ve vakıfları ile üretici örgütleri (tarımsal amaçlı kooperatifler, yetiştirici birlikleri, üretici birlikleri) çiftçilere bu konuda gerekli hizmeti belirli bir ücret karşılığında sunmaktadırlar. Tarımsal yayım ve danışmanlık sistemi içerisinde görev alacak tarım yayımcısı ve tarım danışmanı sertifikası almak isteyen kişiler için Bakanlıkça merkezi sınav yapılmaktadır. Bu sınava, tarımsal alanda lise, önlisans veya lisans düzeyinde eğitim görmüş olan kişiler katılabilmektedir. Sınav 04 Aralık 2011 tarihinde Ankara İlinde yapılacaktır. Sınava son başvuru tarihi ise 20 Ekim 2011 olarak belirlenmiştir" denildi.

Açıklamada, sınav için 20 Ekim Perşembe gününe kadar başvuru yapılabileceği belirtilerek, Sınav sonunda başarılı olanlardan kamuda görev yapanlara tarım yayımcısı sertifikası, diğer katılımcılara tarım danışmanı sertifikası verileceği kaydedildi. (Ali Yıldırım - İLKHA)