Tarım ilaçları satan bayiler denetlenmeli


20.03.2014 - 11:44

Kullandıkları tarım ilaçları nedeniyle ürünlerinin telef olduğunu öne süren çiftçiler, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının tarım ilaçları satan bayileri denetlemesini istedi.

MUŞ-Ekinlerinde kullandıkları ilaçların bazen ürünlerine zarar verdiğini söyleyen çiftçiler, ilaç satan bayilerin denetlenmesini istiyor. İlaç bayilerinde tarım ilaçlarını satan kişinin mesul kişi  olup olmadığını bilmediklerini ileri süren çiftçiler, sadece ilaç aldıkları kişiden klasik bir tarif aldıklarını, bu nedenle bazen ekinlerinin telef olduğunu söylediler.

 

Zararlarının karşılanması için ellerinde bir belge olmaması nedeniyle hiç kimseden davacı olabilme gibi bir seçeneklerinin olamadığını belirten çitçiler, Tarım İl Müdürlüğünün gereken denetlemeleri yapmasını, daha sezon başlamadan bu işe el atmasını istediler.

 

Bilinmeyen nedenlerden dolayı bizzat kendi akrabalarının ilaçlama nedeniyle ürünlerinin yandığını ve sonrasında mağdur olduklarını belirten Feridun Yalvarıcı, çiftçinin zirai ilaçlarını mantıklı ve bilinçli bir şekilde kullandıklarına inanmadığını söyledi.

 

Ot ilaçlarını kullandığımızda otların yanmadığını ve aynı şekilde yeşerdiklerini görüyoruz

Yalvarıcı şöyle konuştu: “Birçok yerde  ilaç kullanımı ile ilgili sıkıntılar yaşanmış. Bayilerin vermiş oldukları doz yüksek ya da düşük olabiliyor. İlaç satan kişi veya bayilerin ilacın dozunu ayarlama konusunda yeterince tarif yapmadıklarına inanıyorum. Ot ilaçlarını kullandığımızda otların yanmadığını ve aynı şekilde yeşerdiklerini görüyoruz. Bayiler bu işi bilinçsiz yaptıklarından dolayı bu durumlar meydana geliyor. Her ne kadar sertifikaları olsa da bu konuyla ilgili yeterince bilgilerinin olduğuna inanmıyorum. Adam ilacı alıyor fakat ilacı satan kişi sonradan ilacın arkasında durmuyor. Zararın meydana gelmesi halinde çiftçinin ilacın nereden alındığını resmi evraklarla kanıtlaması gerek. Nerde nasıl kanıtlayacak ki. Zaten çiftçi eğer yeterince bilinçli olmuş olsaydı bu durumlara gelmezdi’’ şeklinde konuştu.

 

“Bize verilen ilaçlar bazen yan etki yapıyor”

Bayilerden aldıkları ilaçları, bayiinin yaptığı tarif üzere kullandıklarında ilacın bazen yan etki yaptığını söyleyen M. Emin Yencilek, “Ben çiftçiyim ilaç kullanımı konusunda da bir bilgimiz yoktur. Gittiğimiz yerde satıcının verdiği ilacı alıyoruz. Tabi bu adamın bu konuda ne kadar bilgi sahibi olduğunu da bilmiyoruz. Bize verilen ilaçlar bazen yan etki yapıyor. Bazen de tarif ettikleri şekilde çıkıyor. Bizim bu konuda tarımdan isteğimiz bizi bilinçlendirmesi bilgi sahibi yapmasıdır. Bizim Tarım Bakanlığından bir ricamız var. Zirai ilaçların satıldığı yetkili yerlerin ehliyetleri, yetkileri ve yeterince bilgileri var mıdır diye denetlenmesini rica ediyoruz. Bu konuda bize yardımcı olunursa çok seviniriz’’ dedi.

 

Bakanlığın belirlediği kriterler ihlal ediliyor

Geçtiğimiz günlerde Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı yapmış olduğu bir duyuruda, ilaç satışı konusunda kendilerine yetki verilen bayi veya kişilerin tohum ve ilaç satışı konusunda, bakanlığın belirlemiş olduğu kriterlerin dışında ilaç ve tohum satışı yasaklanmıştı. Rastgele çarşı pazarda ilaç ve tohum satışlarının kesinlikle yasaklandığı, bunu ihlal eden esnaf veya kişilerin para cezasına çarptırılacağı belirtilmişti.

 

Buna rağmen halen yetkisi olmadığı halde rastgele yapılan ilaç satışlarının çiftçiye verdiği zararın yanı sıra, yetki belgesi olan bayilerinde işlerinde sıkıntı çekmelerine neden olduğu belirtiliyor. Vatandaş tarım il müdürlüğünün işini yapmasını istiyor. (M. Şirin Çağlayan-İLKHA)Tarım ilaçları satan bayiler denetlenmeli