Siverek'te Hz H羹seyin ve Kerbela Etkinlii


27.12.2009 - 12:00

anl覺urfa'n覺n Siverek il癟esinde Siverek 襤kra Sosyal Yard覺mlama ve Dayan覺ma Dernei taraf覺ndan Aura g羹n羹 m羹nasebetiyle "Hz H羹seyin ve Kerbela" isimli program d羹zenlendi.

ANLIURFA - Siverek 襤kra Sosyal Yard覺mlama ve Dayan覺ma Dernei (Siverek 襤kra-Der) taraf覺ndan muharrem ay覺n覺n 10. günü olan Aura günü münasebetiyle Kale Boaz覺 Caddesi üzerinde bulunan dernek binas覺nda “Hz Hüseyin ve Kerbela” isimli program düzenlendi. Kur’an覺 Kerim tilaveti ile balayan program, Siverek 襤kra Çocuk 襤lahi grubunun Hz Hüseyin’in üzerine söyledii Kürtçe ve Türkçe ilahilerle devam etti.

Programa konumac覺 olarak kat覺lan Eitimci Mehmet Faik Hoca, okunan ilahilerin ard覺ndan günün anlam ve önemini belirten bir konuma yapt覺. Mehmet Faik hoca konumas覺nda Bu güne "Âura" denmesinin sebebinin, Muharrem ay覺n覺n onuncu gününe denk geldii için olduunu belirterek, “Hadis kitaplar覺nda ise, bu güne bu ismin verilmesinin hikmeti, o günde Cenâb-覺 Hak’覺n on peygamberine on deiik ikram ve ihsan覺 olduu içindir” dedi.

Müslümanlar覺n bu günlerde ibadet için daha çok zaman ay覺rmalar覺 gerektiini belirten Faik Hoca,  “Müslümanlar, baka günlere oranla bu günlerde daha fazla hay覺r hasenatta bulunmulard覺r. Çünkü Cenab-覺 Hakk覺n bugünlerde yap覺lan ibadetleri, edilen tövbeleri kabul edeceine dair hadisler mevcuttur” eklinde konutu.

Aura denince ilk akla gelen olay覺n Hz Hüseyin’in ehit edilmesi olay覺 olduunu belirten Faik Hoca konumas覺n覺 öyle sürdürdü: “Âura gününün manevi berrakl覺覺n覺n üzerinde Kerbela karanl覺覺n覺n kesafeti görülmektedir. Hicretin 61. y覺l覺n覺n Muharrem'ine ait 10. Gününde 襤mam Hüseyin (ra) 55 ya覺nda iken, beraberindeki yetmi kii ile beraber Kerbelâ’da hunharca ehit edilmilerdir.Bu gadr ve zulmün arkas覺nda Yezid ve onun Küfe valisi 襤bni Ziyad ile dünyal覺k uruna dinden ç覺km覺 bir grup harici olmutur.”dedi.

Müminlerin sadece Allah’tan korkmas覺 gerektiini belirten Faik Hoca, “Çünkü Hüseyinler,  sadece ve sadece Allah’tan korkar, O’ndan çekinir ve O’na dayan覺rlar. Yezid’in,  襤bn-i Ziyad’覺n ordular覺 ve zulümleri nas覺l ki ehitlerin efendisi Hz Hüseyin’i davas覺ndan vazgeçiremediyse,  y覺ld覺ramad覺ysa ve boyun ediremediyse,  O’nun davas覺n覺 sürdüren nice Hüseyinlerde tautlar覺n tüm bask覺lar覺na göüs germilerdir. Hz Hüseyin’in bu tavr覺,  tevhid mücadelesinde say覺 çokluunun önemli olmad覺覺n覺, az ve öz bir az覺nl覺覺n,  ihlâs ve sadakatte zay覺f ve sorunlu olan büyük çounluktan daha iyi olduunu öretmitir.”eklinde konutu.

Program daha sonra yap覺lan dua ile sona erdi. (Abdurahman Uurlu, Sinan Yar覺c覺 – 襤LKHA)