Siverek'te Güvercin Borsası Canlandı


06.10.2011 - 16:44

Şanlıurfa'nın Siverek ilçesinde güvercin meraklıları yeni bir sektör oluşturdu. Siverek'te güvercin meraklıları haftada 4 gün kurulan pazarlarda açık artırma usulüyle güvercin alış, verişi yapıyorlar.

ŞANLIURFA - Siverek ilçesi Hürriyet Caddesi üzerinde bulunan Kuşçular Kıraathanesi ve Demirciler çarşısı üzerinde bulunan bir kıraathanede, fiyatları 5 TL ile 4.000 TL arasında değişen güvercinler açık artırma usulü ile haftada 4 gün satışa çıkarılıyor.

Güvercin satıcı, alıcı ve meraklılarının bir araya geldiği pazarda taklacı, Sarı aynalı, Kepşir, Miski, Posta, Azman, Dolapçı, cinsi güvercinler alınıp satılıyor.

Güvercin ihalesi, "İhaleci" adı verilen kişiler tarafından, satıcılar tarafından getirilen güvercinlerin herkesin görebileceği bir kafes içerisinde açık artırma usulü ile satışa çıkarmasıyla başlıyor. İhaleyi, en yüksek fiyatı veren alıcı kazanıyor. Açık artırma sonunda fiyatı beğenmeyen güvercin satıcısı "Bereket Versin" diyerek satışı iptal edebiliyor.

Konu hakkında bilgi veren güvercin meraklısı Paşa Kaya, 15 yıldır güvercin beslediğini belirterek, "Haftanın 4 günü ihalelere katılıyorum. Genellikle taklacı iyi uçum güvercinleri ile ilgileniyorum. İhalede beğendiğim kuşlar rast gelince fiyatı uygun olursa alıyorum" dedi.   (A. Uğurlu - İLKHA)