Şırnak'a T Tipi Cezaevi


12.06.2009 - 11:17

Şırnak Cumhuriyet Başsavcısı Mustafa Gümüş, 2009-2010 yılı içerisinde T Tipi cezaevinin yapımına başlanacağını söyleyerek, yapılacak olan T Tipi cezaevinin bir benzerinin sadece İstanbul'da olduğunu belirtti.

ŞIRNAK-Şırnak’ın en büyük sorunlarından biri olan cezaevi sıkıntısı 2009–2010 yılı içerisinde yapımına başlanacak olan T Tipi cezaevi ile son bulacak. Yaklaşık 40 Milyon TL ödenek ayrılarak yapılacak olan cezaevinin Gazipaşa Mahallesinin yukarı tarafından bulunan Sere Berzane denilen bölge de yapılacağı öğrenildi.

Şırnak’ta bulunan bazı yerel gazeteciler ile yaptığı sohbet toplantısında Şırnak’a T Tipi bir cezaevinin yapılacağını dile getiren Şırnak Cumhuriyet Başsavcısı Mustafa Gümüş, yapılacak olan cezaevinin standartların üzerinde olacağını ve ileriki yıllarda Şırnak’ın ikinci kez cezaevi sıkıntısı yaşayamayacağı türden olacağını belirtti. 81.500 metre kare alan üzerinde inşa edilecek olan cezaevinin ihalesinin 2009 yılı sonlarına doğru biteceğini konuşmasına ekleyen Başsavcı Gümüş sözlerine şu şekilde devam etti: “Cezaevi bir ev veya normal bir binaya yapmaya benzemez ilimizdeki en donanımlı en modern binasını yapmak için çalışmalarımızı tüm hızı ile sürdürüyoruz. Yapılacak olan T tipi cezaevinin üzerinde bu kadar durmamızın amacı uzun vade de hizmet verebilecek olmasıdır. Bir daha yık tekrar yap işlerine girmemek için ince eleyip sık dokuyoruz. Yapılacak olan cezaevinde yaklaşık 1000 mahkûmun barınabileceği kapasiteye sahip olacaktır. Ayrıca kapalı olan bu cezaevinin yanında birde1670 metre kare alan üzerinde 200 kişilik bir açık cezaevi de yapılacaktır. Bu cezaevinde 10,5,3 ve birer kişilik odalar bulunacaktır. Özürlü mahkûmlarda düşünülerek onların şartlarına uygun odalarda yapılacaktır.”dedi.

Hükümlülerin aileleri ile daha rahat bir ortam da görüşebilmeleri içinde 800 metre karelik bir ziyaretçi parkının da yapılacağını sözlerine ekleyen Cumhuriyet Başsavcısı Mustafa Gümüş, mahkûmların yakınları ile daha rahat bir ortamda görüşebilecekleri içinde çocuk parkının da bulunduğu bir ziyaretçi parkı yapılacağını belirtti.

Cezaevinde yatan mahkûmun sadece yatmaya gelmeyeceğini de vurgulayan Başsavcı Gümüş, ceza alan kişi burada meslek öğrenecek ve kaldığı süre içerisinde sigortalanacaktır.”dedi. Amaçlarının mahkûmları topluma kazandırmak olduğunu vurgulayan Başsavcı Gümüş, "Bu kurumun içinde olan her mahkûm hangi işte kabiliyeti varsa o işte istihdam edecektir.'' dedi. (Emcet Yalçın-Rahmet Yürük-İLKHA)