Sınıflara öğrenci dolapları kurulsun


26.08.2014 - 22:26

Eğitim Bir Sen Diyarbakır şubesi tarafından, okul çantalarıyla ilgili yaptığı açıklamada çocukların gereksiz yük ve ödevden kurtulması için, birinci sınıftan dördüncü sınıfa kadarki sınıflarda öğrenci dolapları kurulması için, Milli Eğitim Müdürlüğünün harekete geçmesi gerektiğini vurguladı.

DİYARBAKIR- Eğitim Bir Sen Diyarbakır Şube Başkanı Yunus Memiş  tarafından okul çantalarıyla ilgili yapılan açıklamada,  yeni eğitim-öğretim yılının başlamasına sayılı günler kala Diyarbakır Milli Eğitim Müdürlüğünün 1.sınıf çocuklarımızın gereksiz yük ve ödevden kurtulması için birinci sınıftan dördüncü sınıf kadar okuyacakları sınıflarda öğrenci dolapları kurulması için harekete geçmesi gerektiğini söyledi.

 

 

Memiş açıklamasında, “Bu dolaplar kurulduğu zaman çocuklarımızın çantaları hafifleyecek ya da çanta kullanmasına gerek kalmayacaktır. Öğrencilerin defter, kitap ve ders araç gereçlerini içinde barındıran ve taşıma kolaylığı sağlaması gereken çantalar, ağır olduklarında çocuklarda yürüyüş bozukluğu, kötü duruş ve ciddi kronik bel ağrılarına yol açabilir. Konunun uzmanları, ideal çanta ağırlığını çocuğun kilosunun maksimum yüzde 10 ile 5’i arasında olması gerektiğini vurgulamaktadırlar.Çocuklarımızın ileriki yaşlarda ciddi sağlık sorunları ile karşılaşmaması için, okullarda öğrenci dolapları kurulması yönünde Diyarbakır Milli Eğitim Müdürlüğün bütçesi olmayan okullara destek, bütçesi uygun olan okulları da teşvik edici uygulamalar yapmasını talep ediyoruz.” dedi. (İLKHA)