Rehabilitasyon yöneticileri ile toplantı


05.02.2013 - 21:37

Bingöl Rehberlik ve Araştırma Merkezi Müdürlüğü, il genelindeki Özel Eğitim ve Rehabilitasyon merkezleri yöneticileri ile toplantı yaptı.

BİNGÖL - Bingöl Rehberlik ve Araştırma Merkezi Müdürlüğü'nden yapılan açıklamada, kurum müdürü Mutalip Gölcüklü'nün başkanlığında il genelindeki özel eğitim ve rehabilitasyon merkezleri yöneticileri ile toplantı yapıldığı bildirildi.


Müdürlük binasında düzenlenen toplantıya rehabilitasyon merkezleri yöneticileri ve özel eğitim değerlendirme kurulu başkanının katıldığı ifade edilen açıklamada, toplantıda rehabilitasyon merkezlerinde eğitim almakta olan bireylerin eğitim planları ve performansları değerlendirildiği kaydedildi.


Açıklamanın devamında, "Özel Eğitime ihtiyaç duyan bireylerin, belirlenen destek eğitim programları ile eğitimlerinin nasıl yapılması gerektiği konularında bilgilendirme çalışmaları yapıldı. Engelli bireylerin, toplum içindeki rollerini gerçekleştirme, başkaları ile iyi ilişkiler kurabilme, iş birliği içinde çalışabilme ve çevresine uyum sağlayabilen kişiler olarak yetiştirilmelerinin önemi üzerinde bilgi paylaşımında bulunuldu. Özel eğitim gerektiren bireylerin, dil-konuşma gelişim güçlüğü, zihinsel, fiziksel, duyusal, sosyal, duygusal ve davranış problemleri gibi engel hallerinin ortadan kaldırılması veya etkilerinin en aza indirilmesi, yeteneklerinin üst seviyeye çıkarılması, topluma uyumlarının sağlanması, temel öz bakım becerileri ve bağımsız yaşam becerilerinin geliştirilmesinin önemi üzerinde değerlendirmeler yapıldı" denildi. (Nihat Kanat-İLKHA)