Özel Güvenlik Şirketlerine Dava


07.01.2008 - 09:20

Geçmişte Irak'ın başkenti Bağdat yakınlarındaki Ebu Gureyb cezaevinde tutulan dört Iraklı, iki Amerikan özel güvenlik şirketi aleyhine tazminat davası açtı.

Iraklılar, cezaevinde oldukları sırada, şirket mensuplarının kendilerine işkence yaptıklarını söylüyor. Dört Iraklı, 2003 ile 2004 yılları arasında Ebu Gureyb hapishanesinde tutulmuşlar. Amerikan ordusu ve özel güvenlik şirketi mensuplarının elinde kötü muameleye maruz kaldıklarını iddia ediyorlar.

Vasım el Kureyşi kendisine elektrik verildiğini, dövüldüğünü ve bir direğe yedi gün asılı kaldığını söylüyor. El Kureyşi, tutsaklığı ardından çıkarıldığı mahkemede suçsuz bulunmuş ve serbest bırakılmıştı.

Ebu Gureyb'deki kötü muamele olaylarıyla ilgili olarak geçmişte bazı askerler yargılanmış ve hüküm giymişti. Ancak sivillere yönelik dava açılmamıştı.

Davada iki büyük Amerikan şirketi - CACI ve L3 Services - kötü muamele olaylarına suç ortaklığı etmekle suçlanıyor. Ayrıca bu şirketlerde çalışan ve sorgulamalara katılan üç kişi de işkence, komplo kurmak ve savaş suçlarıyla itham ediliyor.

Bu dava, türünün ilk örneği değil. Yaklaşık üç yıl önce 200 kadar Iraklı söz konusu iki şirkete dava açmıştı. Ancak avukatlar, bu davanın mahkemede sıkışıp kaldığını söylüyor. Irak'ta on binlerce özel güvenlik görevlisi Amerikan ordusu için çalışmıştı.

Bu kişilerden bazıları istihbarat toplama ve çatışma gibi oldukça hassas pozisyonlarda da görev almıştı. Kimin yasalarına riayet etmeleri gerektiği ve yanlış bir şey yaptıklarında kimin kendilerini sorumlu tutacağı sorusu hâlâ Irak savaşının en fazla baş ağrıtan sorularından biri.