Önlem alınmazsa haftada 10 bin kişi Ebola'ya yakalanabilir!


15.10.2014 - 18:37

Dünya Sağlık Örgütü Ebola virüsünün Aralık ayına kadar kontrol altına alınamaması halinde haftada 10 bin kişinin bu virüse yakalanabileceğini açıkladı.

CENEVRE - Dünya Sağlık Örgütü Cenevre'de kamuoyuna yaptığı açıklamada Ebola virüsünün geldiği ürkütücü noktayı açıkladı. Örgütün Genel Direktör Yardımcısı Bruce Aylward, hastalığın geçen dört hafta içinde Batı Afrika'dan başka bölgelere sıçradığını belirtti. Uzman kişilerin konu hakkındaki açıklamalarında, sadece bu hafta içinde hastalığa yakalananların sayısının 9 bini geçeceğini tahmin ediliyor. Dünya Sağlık Örgütünün önceki açıklamalarında, şimdiye kadar en az 4 bin 400 kişinin Ebola'dan hayatını kaybettiği belirtilmişti. Örgüte göre Ebola vakalarının yüzde 70'i ölümcül bir seyir izliyor.


 

Hastalığın Aralık ayına kadar kontrol altına alınamaması halinde ölüm vakalarının hızlı bir şekilde artacağı iddia ediliyor. Genel Direktör Yardımcısı Aylward, haftada 10 bin kişinin Ebola’ya yakalanabileceğini belirtti.


 

BM'den çağrı


Birleşmiş Milletler, Ebola ile mücadeleye uluslararası destek verilmesini istedi. BM'nin Ebola misyonu temsilcisi Anthony Banbury ise "Virüs eğer bizden daha hızlı koşarsa, yarışı kaybedebiliriz" diye konuştu. (İLKHA)