Olmert Ateşkes Konusunda Kararı Haftaya Bıraktı


06.01.2008 - 15:02

Rüşvet skandalıyla sarsılan Olmert hükümeti ateşkes konusunun ele alınacağı toplantıyı erteledi.

İsrail işgaldevletinin bugün düzenlenen daraltılmış bakanlar kurulu toplantısında Filistin direnişiyle ateşkes konusunun ele alınacağı bildirilmişti. Ancak bu konunun ele alınacağı toplantının önümüzdeki haftaya, Başbakan Olmert’in ABD ziyaretinden dönmesi sonrasına ertelendiği bildirildi. Bu açıklama, kendi hükümeti içinde de uzlaşmazlık sıkıntısı yaşayan Olmert yönetiminin ateşkes konusunda oyalama politikasına başvurduğunu ortaya koyuyor.

İsrail kaynakları tarafından yayınlanan haberlerde, ateşkes konusunun ele alınacağı daraltılmış bakanlar kurulu toplantısının ertelenmesinde Mısır’la bu konuda yapılan bağlantılardan henüz istenen bilgilerin ve yeterli açıklamaların alınamamasının etkili olduğu ileri sürüldü. Ancak böyle bir iddianın sadece bahane uydurma çabasından ibaret olduğu tahmin ediliyor. Çünkü Filistin direnişinin bu konudaki tutumunu gayet net bir şekilde ortaya koyduğu ve hangi şartlarda ateşkesi kabul edeceğine dair bilgileri tüm kamuoyuna açıkladığı biliniyor. Ertelemede asıl sebebin aracılık yapan Mısır tarafından yeterli bilgi alınamaması değil, Olmert hükümeti içinde kesin ittifakın sağlanamaması ve işgal devletinin Gazze üzerindeki kuşatmanın ve bu bölgeye yönelik askerî saldırıların bir süre daha devam etmesini istemesi olduğu sanılıyor.

İsrail işgal devleti radyosunun yayınladığı habere göre ateşkes konusu, Olmert’in önümüzdeki Salı (3 Haziran) gecesi başlayacak ABD yolculuğunu tamamlanmasından sonra gerçekleştirilecek daraltılmış bakanlar kurulu toplantısında ele alınacak.