Okulda derece yapan Suriyeliler 繹d羹llendirildi


27.08.2014 - 10:21

Batman'da yakla覺k bir y覺ld覺r eitim veren Suriye Can Okulu'nda dereceye giren Suriyeli 繹renciler 繹d羹llendirildi.

BATMAN - Batman’da yakla覺k bir y覺ld覺r faaliyette bulunan Suriye Can Okulu, bünyesinde okuttuu örencilere yönelik bir program düzenledi.

 

襤l Kültür Merkezi Konferans Salonunda düzenlenen programa; AFAD 襤l Müdürü Fevzi Bak覺r, Suriyeli öretmenler, örenciler ve aileleri kat覺ld覺.

 

Kur’an-覺 Kerim tilavetiyle balayan program, kat覺l覺mc覺lar覺n yapt覺覺 konumalar覺n ard覺ndan Suriye’de yaanan katliam覺 anlatan k覺sa bir skeç gösterimi ile devam etti. Daha sonra Kürtçe ezgiler seslendirildi.

 

Skeç ve ezgilerin ard覺ndan Suriye Can Okulu bünyesinde ilkokulda okuyan her s覺n覺ftaki birinci, ikinci ve üçüncülere dereceye girdikleri için takdir belgesi verilerek çeitli ödüllerle ödüllendirildiler.

 

Ard覺ndan okulun ortaokul ve lisesindeki tüm Suriyeli örencilere de moral olmas覺 için çeitli ödüller verildi. Ayr覺ca okulda görev yapan öretmenlere de takdir belgesi verildi. 35 Suriyeli öretmenin görev yapt覺覺 Suriye Can Okulu’nda 630 ilkokul, ortaokul ve lise örencisi okuyor.

 

Böylesi bir etkinlik yapmalar覺ndaki tek amac覺n Suriyeli çocuklar覺 ve gençleri kötü yollara dümekten kurtarmak ve morallerini üst seviyede tutmak olduunu söyleyen okul sorumlusu irin Aslank覺l覺ç, “Suriye’deki sava balad覺ktan sonra Türkiye’ye göç oldu. Tabi bunlar覺n içinde örenciler, öretmenler, doktorlar vard覺. Baz覺 dernekler ve sivil dier kurulular sayesinde bir okul aç覺ld覺. Suriye Can Okulu, onlar覺n sayesinde en az 630 örenci eitim ald覺. Tüm öretmenlerimiz sokaklarda a覺r i yapmaktansa, öretmenliini devam ettirdi. Bu iyi bir eydir. Bu imkanlar覺m覺z olmasayd覺, bizim çocuklar覺m覺z d覺ar覺da sosyal problem geliebilirdi. Kötü yollara girebilirdi. Ama bu okulun sayesinde kitap ve kaleme sar覺ld覺lar.” ifadelerini kulland覺.

 

Dereceye giren örenciler ise, sevinçlerini dile getirerek takdir ve ödül ald覺klar覺 için mutlu olduklar覺n覺 söylediler. (M.Fatih Akgül - 襤LKHA) Okulda derece yapan Suriyeliler 繹d羹llendirildi