Öğrencilerin ürettikleri elektrikli araca ödül


23.08.2014 - 09:49

Çukurova Üniversitesi öğrencileri tarafından tasarlanıp, imal edilen "1 buçuk Adana" isimli elektrikli araç, TÜBİTAK Alternatif Enerjili Araçlar Yarışması'nda kurul özel ödülünü almaya hak kazandı.

ADANA - Akademik Danışmanlığını Çukurova Üniversitesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Durmuş Ali Bircan’ın yaptığı ÇÜ Mühendislik – Mimarlık Fakültesi Makine Mühendisliği Bölümü öğrencileri tarafından tasarlanıp, imal edilen “1,5 Adana” isimli elektrikli araç, TÜBİTAK Alternatif Enerjili Araçlar Yarışması’nda Kurul Özel Ödülünü almaya hak kazandı.

 

TÜBİTAK Alternatif Enerjili Araç Yarışları 62 takımdan oluşan ve yaklaşık bin 800 öğrencinin katılımıyla Kocaeli Körfez Yarış Pisti'nde gerçekleştirildi. Bin 950 metrelik pistteki yarışlar, “Güneş Enerjili Araç”, “Hidromobil” ve “Elektromobil” kategorilerinde yapıldı.

 

25 özel araçtan birini Çukurova Üniversiteli gençler tasarladı
TÜBİTAK hakemlerinin yaptığı teknik kontroller sonucunda, elektromobil kategorisinde yarışabilmek için başvuru yapan 44 araç içerisinden sadece 25 araç yarışa katılmaya hak kazandı. Bu 25 özel araçtan biri de, Çukurova Üniversitesi Makine Mühendisliği Bölümü öğrencilerince tasarlanan ve bölüm laboratuvarında hazırladıkları 1,5 Adana isimli araç oldu.

 

6 ayda üretildi, yarışmada derece yaptı
Çukurova Üniversitesi Makine Mühendisliği Bölümü öğrencilerinin çalışmalarıyla 6 ayda üretilen araç, 13. tura kadar birinci götürdüğü yarışı, teknik aksaklıklar nedeniyle 11. sırada tamamladı. Çukurova Üniversitesi ekibinin yarışlara ilk kez katılmasına rağmen diğer takımlara karşı centilmence davranışları, teknik aksaklığa kadar başarı elde etmelerinden dolayı TÜBİTAK Jüri Üyeleri tarafından oy birliği ile Kurul Özel Ödülü’ne layık görüldü.

 

Kupa ve madalyayı Rektör Kibar’a verdiler
Adana’ya dönen ekip, aldığı kupa ve madalyayı makamında ziyaret ettikleri Rektör Prof. Dr. Mustafa Kibar’a teslim etti. Mustafa Kibar da elde edilen başarıdan duyduğu memnuniyeti dile getirerek, “Ekibimizin bu yarışta ilk yılı olmasına rağmen, büyük bir başarı elde ederek Üniversitemiz ve Adana’mızı temsil ettiler. Emeği geçen tüm arkadaşlarımıza teşekkür ediyor, başarılarının devamını diliyorum. İnşallah önümüzdeki yıl sıkı hazırlanıp, daha iyi derecelerle üniversitemizi temsil edeceğiz.” dedi.

 

Bir TL’ye 120 kilometre gidiyor
Araçla ilgili bilgi veren takım kaptanı Umutcan Olmuş ise, “2 kişilik olan aracımız, tam dolu bataryayla 350 km yol alabiliyor. Güncel elektrik fiyatı göz önüne alındığında aracımız bir TL’ye 120 kilometre gitmektedir. Batarya 3 saatte doluyor. Tasarımı Makine Mühendisliği Bölümü öğrencilerine ait olan telemetri sistemi sayesinde araç ile ilgili tüm bilgiler, batarya durumu, araç ve batarya sıcaklıkları ve hız gibi parametreler araç içerisinden ve hazırlanan yazılım ile bilgisayardan kontrol edilebilmektedir.” dedi.    (Yunus Emre - İLKHA)