NewePel Gazetesinden Savcılığa Suç Duyurusu


28.05.2011 - 17:19

Geçtiğimiz aylarda Diyarbakır'da yayın hayatına başlayan Zazaca Newepel Gazetesi, yetkilileri Bingöl'deki dağıtımın polislerce engellendiği gerekçesiyle savcılığa suç duyurusunda bulundu.

BİNGÖL - Diyarbakır'da 15 günde bir Zazaca yayın yapan NewePel Gazetesi, Bingöl'de dağıtımın polislerce engellendiği ve dağıtıcıların tehdit edildiği gerekçesiyle Bingöl Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulundu. Dil, Sanat ve Kültür Derneği (Dil-Der) Yönetim Kurulu Başkanı ve NewePel Gazetesi Sorumlu Yazı İşleri Müdürü Bilal Zilan ile Gazetenin Editörü Roşan Lezgin, Bingöl'de gazeteyi dağıtan kişilerin sivil bir polis memuru tarafından engellendiği ve gazeteye el konulduğu gerekçesiyle savcılıkla birlikte, İnsan Hakları Derneği (İHD) Bingöl Şubesine başvuruda bulundular.

Diyarbakır merkezli 15 gün bir çıkarılan NewePel Gazetesinin kültürel bir gazete olduğunu belirten Bilal Zilan, şimdiye kadar 5 sayısı yayınlanan gazetenin Bingöl'e düzenli bir şekilde gönderildiğini ve abonelere dağıtıldığını söyledi. Gazetenin gönüllülük esasıyla çıkarıldığını ve dağıtıldığını ifade eden Zilan, gazeteyi Bingöl'de abonelere dağıtan kişinin 10 Nisan 2010 tarihinde polislerce gözaltına alındığını ve sonra serbest bırakıldığını kaydetti.


Zilan, Mayıs ayı içerisinde yine gazete dağıtımı esnasında söz konusu kişinin tekrar aynı polisler tarafından tehdit edildiğini söyledi. Zilan, "Gazetemiz yasal olduğu ve hiçbir toplama kararı olmadığı halde polisler kaç defadır aynı tavır ve tehditlerini sürdürmektedir. Son olarak 26 Mayıs 2011 tarihinde bu arkadaşımız gazeteyi bir büfeye bırakmak isterken polislerce engellenmiş ve tehdit edilmiştir. Hiçbir toplama kararı olmadan yasal bir gazete sivil polislerce dağıtıcıdan alınmış ve abonelere bırakılması engellenmiştir. Bu işlemle ilgili herhangi bir tutanak tutulmadığı ve ilgili emniyet amirlerine bildirilmediği, emniyet amiriyle yaptığımız görüşmede anlaşılmıştır. Bu tür haksız fiillerin bir daha meydana gelmemesi için görevlerini kötüye kullanan memur ve memurlardan şikâyetçi olduğumuzu aktardık." (Ali Yıldırım - İLKHA)