Muhtarın İtirazı Sonucu Değiştirdi


01.04.2009 - 13:25

Kızıltepe'nin İpek mahallesinde, seçimi az bir farkla kaybeden eski muhtar, bir sandıktaki oyların, tekrar sayılması için seçim kuruluna itiraz dilekçesi vermesi, durumu lehine çevirtti.

MARDİN - Kızıltepe ipek mahallesindeki seçimlerde muhtarlığı kazanan Abdürrezzak Beken adlı adayı saat 14.00’da arayan seçim kurulu, muhtarlığı seçimini kazandığını kendisine ileterek tebrik etti. Muhalif adayın muhtarlığı kazandığını öğrenen eski Muhtar Abdülbaki Önen itiraz dilekçesi vererek, 1094 nolu sandığın tekrar sayılmasını istedi.

Saat 18.00 civarında yeni muhtarı arayan seçim kurulu, ondan adalet sarayına gelmesini istedi. Adalet sarayına giden yeni mahalle muhtarı Abdürrezzak Beken’e, oyların sayımında yanlışlığın meydana geldiği ve 1094 nolu sandıkta tekrar yapılan sayım sonucu eski muhtara ait 48 oyun sayılmadığının belirlendiği, hâkim ve seçim kurulu başkanı Necmettin kafalı tarafından söylendi. Bu arada yeni muhtarın dışarıda park halindeki arabasının camı kimliği belirsiz kişilerce kırılarak, seçim tutanakları alındı.

Bu açıklama ve saldırı, Abdurrezak Beken'in tepkisine ve bir kısım akraba ve taraftarlarının Adalet sarayının önünde toplanmasına yol açtı. Durumdan haberdar olan güvenlik güçleri adalet sarayını kordon altına aldı.

Arayı bulmak için eski DTP Belediye Başkanı Cihan Sincar ve yeni DTP Belediye Başkanı Ferhan Türk’ün orda hazır bulunması dikkat çekti.

Konu ile ilgili görüştüğümüz Hâkim Necmettin Kafalı, “Muhtar'ın seçilmesinden sonra eski muhtarın itirazı oldu. Biz de bunu araştırmak için seçim kurulu ile birlikte, muhtarların önünde 1049 nolu sandığı açtık. Yeniden yapılan sayım sonucunda söz konusu sandıkta Abdulbaki Önen'e ait sayılmayan 48 oy bulundu ve bunu sisteme geçirdiğimiz de Abdülbaki Önen birinci sıraya yükselerek, 21 oyla Abdürrezak Beken'in önüne geçti” dedi.

Ayrıca oyların sayımı sonrasında tutulan eski tutanakların ile yeni tutanakların aynı olmaması itirazlara yol açtı. 1. tutanakta isimler ile 2. tutanakta ise soy isimleri ile başlanması, meseleye hile karıştırıldığı şüphesi uyandırdı.

Mardin Seçim Kuruluna başvurarak ve bunun peşini sonuna kadar bırakmayacağını söyleyen, Abdürrezzak Beken “İlk önce tebrik ettiler Daha sonra beni çağırıp muhtar olmadığımı söylediler. Adalet Sarayı önün de arabamın camı kırılarak seçim tutanaklarım çalındı. Bunlar hepsi birer oyundur ve bunun takipçisi olacağım” dedi.

Eski muhtar Abdülbaki Önen ise “ Abdurrezak Beken'in seçilmesinden sonra benim içime bir şüphe düştü. Bunun üzerine hâkime dilekçe vererek bunun araştırmasını ve sandığımın tekrardan sayılmasını istedim. İtiraz sonucu 48 adet sayılmayan oyum sandıktan çıktı. Daha sonra muhtar seçildim. Ama diğer muhtar adayı, eğer durumdan şüphe ediyorsa o da itiraz edebilir. Hatta yüksek seçim kuruluna şikâyet edebilir. Hakkıdır” dedi.

Abdülbaki Önen güvenlik gereği polis arabasıyla saat 22.00’de evine bırakıldı. (M.Ali Aktaş – İLKHA)