Müftülükten Kutlu Doğum etkinliği


16.04.2013 - 18:42

Van İl Müftülüğü tarafından düzenlenen Kutlu Doğum etkinliğinde, Hz. Peygamberin mesajlarının hayata geçirilmesi gerektiği belirtildi.

VAN- "Kutlu Doğum Haftası" münasebetiyle Van İl Müftülüğü, Yüzüncü Yıl Üniversitesi İlahiyat Fakültesinin desteği ile YYÜ Cengiz Andiç Kültür Merkezinde bir konferans düzenledi.


Etkinliğe YYÜ Rektörü Peyami Battal, Diyanet İleri Başkanlığı Dinler ve Kültürler Arası İletişim Daire Başkanı Doç. Dr. Hüseyin Yılmaz, İl Müftüsü Nimetullah Arvas ve YYÜ İlahiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Abdulbaki Güneş katıldı.


Sinevizyon gösterisi ile başlayan program, Abdurrahman Türün'ün Kur'an-ı Kerim tilavetiyle devam etti.


Açılış konuşmasını yapan İl Müftüsü Nimetullah Arvas yaptı.


YYÜ Rektörü Prof. Dr. Peyami Battal ise, "İnsanlar, Allah-u Teâlâ'nın emirlerini yerine getirmekle meleklerden dahi yüce olabilir, bunun yanında Allah-u Teâlâ'nın emirlerini yerine getirmeyenler de hayvanlardan daha aşağı bir duruma düşebilir" dedi.
Etkinliğe konuşmacı olarak katılan Diyanet İşleri Başkanlığı Strateji Geliştirme Başkanı Dr. Necdet Subaşı, "Biz Peygamberlere her atıf yaptığımızda, gerçekte hayatımızı doğrultmak için başvuruyoruz. Bir Peygambere intisap etmek, demek O'nun Allah'tan aldığı mesajlarla bağlantı kurmak, o mesajları hayatımıza tatbik etmek ve bununla dünya ile ahiret saadetini yakalamak demektir" dedi.


Peygamber Efendimizden önceki cahiliye adetlerine değinen Subaşı, "Cahiliye her zaman burnumuz dibindedir. Her zaman ona düşme tehlikesi vardır. İnsan, eğer Allah'la ve peygamberle iletişimi sağlıklı bir şekilde sürdürmezse, her an ve her koşulda rahatlıkla cahiliye insanlarının pozisyonuna düşebilir. Peki, cahiliye pozisyonuna düştüğümüz nasıl anlarız? Her halde bunu, Kur'an-ı Kerim'le ve Hz. Peygamberin sünnetiyle çok doğrudan ilişkiler kurmak, sık sık kendimizi MR'a tabi tutmak, sık sık kendimizi Check up'tan geçirmek ve yaşam biçimimizin cahiliye bataklığıyla ne tür ilişkileri olduğu konusunda sürekli sorgulayıcı bir duyarlılıkla hayatıma çeki düzen vermekle anlarız" ifadelerini kullandı.


Etkinlikte Doç. Dr. Zeki Taştan, sanatçılar Önder Işık ve Yekta Özergin şiir, Mehmet Biçer ney, Ahmet Gülaçar naat dinletisi sundu. (Fırat Arslan - İLKHA)