Moro'daki İslami Gruplar Tek Çatı Altında Toplandı


02.01.2008 - 20:10

Filipinler´de ülkenin iki büyük Müslüman organizasyonu, ortak bir konsey kurma kararı aldı.

Filipinler'deki Müslüman iki organizasyon, birlikte hareket etme kararı aldı. Moro Ulusal özgürlük Cephesi (MNLF) ile Moro İslami özgürlük Cephesi (MILF), ortak bir konsey kurarak daha yakın işbirliği içerisinde olacaklarını bildirdi.

Aralık 2007'de Libya lideri Muammer Kaddafi'nin oğlu Seyfi İslam Muammer Kaddafi'nin çabalarıyla bir araya gelen farklılıklarını bir tarafa bırakan MNLF ve MILF, Kaddafi'nin desteğiyle Bangsamoro (Moro milleti) Dayanışma Konseyi'ni kuracaklar.

Konseyin kurulmasıyla ilgili bir açıklama yapan MILF Sivil-Asker İlişkileri Şefi Eid Kabalu, organizasyonun öneriyi önemsediğini belirterek, "Bizler, Bangsomoro halkının ortak bir çatı altında toplanması konusundaki isteğimizi ortaya koyduk. Sorunlarımızı çözmek için ortak çalışacağız" dedi.

Filipinler'in güney adaları Mindanao ve Sulu'da Müslüman halka geniş özerklik isteyen MNLF 1977'de kuruldu. Daha sonra MNLF'den ayrılan grup kendisine MILF adını vermişti. Filipinler'de geçen ay Devlet Başkanı Arroyo ile de görüşen MILF ve MNLF temsilcileri, Mindanao adalarında yaşayan Müslüman halkın sorunlarına çözüm istemişti.