Milli Eitimden esnafa eitim


23.10.2014 - 17:43

Bursa 襤l Milli Eitim M羹d羹rl羹羹 BESOB b羹nyesinde hizmet veren esnafa eitim verecek.

BURSA – Bursa 襤l Milli Eitim Müdürlüü ile Bursa Esnaf ve Sanatkârlar Odas覺 Bakanl覺覺 (BESOB) aras覺nda eitim protokolü imzaland覺. Törene Bursa 襤l Milli Eitim Müdürü Veli Sar覺kaya ile BESOB Bakan覺 Arif Tak’覺n yan覺 s覺ra Bursa Esnaf ve Sanatkâr Odalar覺n覺n bakanlar覺 kat覺ld覺.

 

“Beikten mezara eitim”

Eitim konusunda her zaman Esnaf ve Sanatkârlar覺n yan覺nda olduklar覺n覺 belirten Veli Sar覺kaya, “Hayat boyu eitim kapsam覺nda imzalanan bu protokolün hay覺rl覺 olmas覺n覺 diliyorum. Eitimin hayat boyunca beikten mezara kadar devam etmesi gerektiini düünüyorum. Tarihimizde yer alan Ahilik tekilat覺n覺n eitime verdii önemi biliyoruz. Odalar覺m覺z覺 da tarihin zengin ve derin zenginliklerini ta覺yan birer birlik olarak görüyoruz. Protokol kapsam覺nda bütün eitim kadromuzla, okullar覺m覺zla ve dier mekânlar覺m覺zla esnaf ve sanatkârlar覺m覺za destek vereceiz” dedi.

 

“Hedef 100 bin esnafa eitim”

BESOB Bakan覺 Arif Tak ise daha balatt覺klar覺 eitim seferberlii çerçevesinde bugün itibar覺yla yakla覺k 12 bin esnafa eim verdiklerini, hedeflenenden çok daha k覺sa bir zamanda 100 bin esnafa eitim vermek istediklerini söyledi.

 

Esnaf ve sanatkârlardan bu eitimlere sahip ç覺kmas覺n覺 isteyen Tak daha sonra, “Verilecek eitimlerde esnaf覺m覺z her hangi bir mali yük getirmiyor. Masraflar覺n覺 biz kar覺l覺yoruz. Eitim verilecek mekânlar konusunda da hiçbir s覺k覺nt覺m覺z. Üyelerimizin bu eitimlere severek ve isteyerek geleceine inan覺yorum. Eitimleri Bursa 襤l Milli Eitim Müdürlüü ile ibirlii içinde gerçekletireceiz. Bizlerden desteini esirgemeyen ve her zaman yan覺m覺zda yer alan bata 襤l Müdürümüz Veli Sar覺kaya olmak üzere tüm eitim camiam覺za teekkür ediyorum” ifadelerine yer verdi.

 

Bursa 襤l Milli Eitim Müdürlüü ve BESOB aras覺nda imzalanan eitim protokolü, Bursa’da yer alan esnaf ve sanatkârlara 2014-2018 tarihleri aras覺nda verilecek eitimleri kaps覺yor. Daha önce de gerçekletirilen eitimlerden bugüne kadar yakla覺k 12 bin kii yararland覺. Bu rakam覺n yakla覺k 100 bin kiiye ulat覺r覺lmas覺 hedefleniyor. Protokol kapsam覺nda eitime kat覺lanlar bir hafta süreyle 30 saatlik bir eitim alacak. Belirlenen pilot eitim konular覺 aras覺nda iletiim, i ve insan ilikileri, vergi ve sosyal güvenlik mevzuat覺, içi sal覺覺 ve i güvenlii, mesleki etik davran覺, toplam kalite yönetimi gibi konular yer al覺yor.(Zeki Aras –襤LKHA)