Milli Eğitim Bakanı Avcı'nın Mardin temasları


22.10.2014 - 17:27

Bölgesel Genel Değerlendirme Toplantısı'na katılmak üzere Mardin'e gelen Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, Kobani bahanesiyle yapılan eylemlerde pek çok eğitim kurumunun saldırıya maruz kaldığını hatırlatarak bunun halk düşmanlığı olduğunu söyledi. Bakan Avcı, görev süresiyle ilgili önemli acıkmalarda bulundu.

MARDİN - Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, ‘Bölgesel Genel Değerlendirme Toplantısı’na katılmak üzere Mardin’e geldi. Bakan Avcı ilk olarak Mardin'in Kızıltepe ilçesindeki izinsiz gösterilerde zarar gören lisede incelemede bulundu.

 

Hasar gören okullar onarılacak  

Okullardaki hasarla ilgili bilgi alan Avcı, gösterilerde hasar gören okulların en kısa zamanda onarılması için planlama yaptıklarını belirterek, “Hasar gören okulların tadilat çalışması için 65 milyon lira kaynak ayırdık. Mardin'e de 2 milyon 200 bin lira gönderildi.” dedi.

 

Toplantıda 23 ilin milli eğitim müdürü hazır bulundu

Bakan Avcı daha sonra toplantının yapıldığı Erdoba Elagance Oteli’ne geçti. Çiçeklerle karşılanan Bakan Avcı, toplantıya katılan Doğu ve Güneydoğu’daki 23 ilin milli eğitim müdürüyle tek tek tokalaştı. Bakan Avcı’ya Mardin Valisi Mustafa Taşkesen’in eşlik ettiği görüldü.   Basına kapalı yapılan toplantı yaklaşık 2 saat sürdü.

 

 

 

Bölgenin eğitim sorunları masaya yatırıldı

Toplantının ardından Bakan Avcı, Mardin Valiliğini ziyaret etti. Avcı, burada gazetecilere açıklamalarda bulundu. Milli Eğitim Bakanlığı olarak zaman zaman bölgelerde il milli eğitim müdürlerini ve yöneticilerini bir araya getirerek toplantılar yaptıklarını hatırlatan Bakan Avcı, “Bugün 23 ilin milli eğitim müdürü bir araya geldi, sorunları ve çözümleri konuştuk. Daha önce Milli Eğitim Bakanlığı müsteşar yardımcıları ve daire başkanları, bu 23 ilde ayrı ayrı görevlendirildiler. Eğitim sorunlarını yerinde incelediler.  Son zamanlarda yaşanan bazı üzücü olaylar nedeniyle ortaya çıkan sorunları ve saldırıya uğrayan eğitim kurumlarını yerinde incelediler. Bugünde Mardin’de bir araya gelerek tablonun bütününe bakma fırsatımız oldu.” dedi.

 

Bu halk düşmanlığıdır

Kobani bahanesiyle yapılan eylemlerde pek çok eğitim kurumunun saldırıya maruz kaldığının bilindiğini ifade eden Avcı, “Bizler bunun nasıl bir halk düşmanlığı olduğunu bir takım vesilelerle açıklamıştık.” diye konuştu.

 

Bu tür saldırılar asla kabul edilemez

Bölgedeki 23 ilin eğitim rakamlarını açıklayan Bakan Avcı sözlerine şöyle devam etti: “Türkiye genelinde bu yıl 40 bin öğretmen ataması yapmıştık. Bu 40 bin öğretmenimizden yüzde 72’sini bu 23 ilimizde görevlendirdik. Son üç yılda bu 23 ilimizde görevlendirdiğim öğretmen sayısı 99 bin 567’dir. Türkiye genelinde ortalama doluluk oranı yüzde 88’dir. Doğu’da ise bu sayı yüzde 91, Güneydoğu’da da 89’dur. Eğitime bu kadar öncelik verildiği bir dönemde eğitim kurumlarına yönelik bu tür saldırılar asla kabul edilemez. Bölge halkı da bu tür saldırıları asla tasvip etmiyor. Eğitim kurumlarına sahip çıktıkları için hem halkımıza hem de bölgedeki öğretmenlerimizi çok teşekkür ediyorum.”

 

Görev süresi 4 yıla çıkartılacak

Bölgede görev yapan öğretmen süreleriyle ilgili de açıklamalarda bulunan Avcı, “Tüm kamu görevlileri yeni göreve başladıkları yerde en 3 yıl görev yapma koşulu vardır. Bizler Milli Eğitim Bakanlığı olarak sadece bölgede değil Türkiye genelinde en az 4 yıl atandıkları yerde görevlerini tamamlamaları konusunda kararlıyız.” dedi.

 

Nabi Avcı’ya teşekkür plaketi

Yapılan açıklamanın ardından Mardin Valisi Mustafa Taşkesen, toplantıyı kentte yaptıkları için Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı’ya teşekkür plaketi verdi.

 

 

Belediye ziyaretinin ardından kentten ayrılacak

Bakan Avcı, Mardin Valiliği ziyaretinin ardından Büyükşehir Belediyesine geçti. Belediye ziyaretinin ardından Bakan Avcı’nın kentten ayrılması bekleniyor. (M. Salih Keskin – İLKHA)

Milli Eğitim Bakanı Avcı'nın Mardin temasları