Mide kelepçesi yine can aldı!


26.09.2013 - 14:14

Mardin'in Kızıltepe ilçesinden İstanbul'a zayıflamak için Mide Kelepçesi ameliyatı olan genç, aşırı kilo kaybından hayatını kaybetti. Gencin ailesi, oğullarının ölümünden ameliyatı yapan doktorları sorumlu tutarak, Sağlık Bakanlığı ve savcılığa suç duyurusunda bulundu.

MARDİN - İddialara göre, Obezite hastası olan ve 4 yıl önce 146 kilo olan Mehmet Selim Toprak ile 130 kilo olan kız kardeşi Gözde Toprak, aşırı kilolarından dolayı Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Hastanesi'nde ameliyata alınarak midelerine kelepçe takıldı.


Ameliyattan sonra bir türlü iyileşemediği için 4 yıl boyunca hastanede tedavi gören Mehmet Selim Toprak, enfeksiyon ve aşırı kilo kaybından dolayı önceki gün hayatını kaybetti.


18 yaşındaki kız kardeşi Gözde Toprak ise kilo kaybı yerine 30 kilo daha alarak 160 kiloya ulaştı. Hayatını kaybeden Mehmet Selim Toprak, Kızıltepe ilçesinde aile kabristanına defin edilirken, acılı aile ise Sağlık Bakanlığına ve savcılığa doktorlar hakkında yasal işlem yapılmasını istedi.


Önce felç geçirdi, ardından yemekten kesildi
Ailesinin iddiasına göre, 4 yıl boyunca hastanede sürekli olarak tedavi gören ve günden güne kilo kaybına uğrayan Toprak, önce felç geçirdi, daha sonra ise yemekten kesilince bir kez daha bıçak altına alındı. Duruma isyan eden Toprak'ın ailesi, oğullarının ölümünden Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Hastanesi'ndeki bazı doktorları sorumlu tuttu.


"Yanlış ameliyatı yaptılar"
Ölen kardeşine 4 yıl boyunca refakatçılık yapan Halime Beken, kardeşine safra kesesi yerine bağırsak ameliyatı yapıldığını ileri sürdü. Kardeşlerinin tedavisi için varlarını yoklarını satarak İstanbul'da göç ettiklerini anlatan Beken, "Kardeşimin tedavisi için İngiltere'ye bile gittik. En son Cerrahpaşa'dan M.T ve K.Z bana güvence vererek kardeşlerimi iyileştirecekleri sözünü verdiler. Kardeşim 146 kiloyken zayıflama ameliyatına girdi. Doktoru ameliyat öncesi bize yüzde 99 iyileşeceğini söyledi. 4 ayda 60 kilo verdi. Ancak ameliyat edildiği günden beri günden güne eriyen kardeşim defalarca ameliyat edilmesine rağmen bir türlü iyileşemedi. Kardeşim gözümüzün önünde felç oldu, yürüyemez dışarı çıkamaz hale geldi. Bir ay içinde yürüyecek dediler, 3 ay içinde yürüyecek dediler, 6 ay boyunca her gün her gün fizik tedavi tedavisine götürdüm. Kendisi yediği her şeyi dışarı atıyordu. Kendisi üzülmesin diye 4 yıldır evimizde bir sofra kuramadık. İkinci kez ameliyata alınırken doktoru 'safrakesesini alacağız' dedi ama kalınbağırsak ameliyatı yapılmış. Biz bunu bilmiyorduk. Geldiğimiz özel hastanede öğrendik. Ameliyatı yapan doktorlardan şikâyetçiyim. Onları Allah'a havale ediyorum. Mehmet için hep iyi olacak dediler ama iyi olmadı ve öldü. Her şeyimizi kendisine adadık ama doktorların ihmali kardeşimizi elimizden aldı. Sağlık Bakanlığının ayağına kapılıyorum, kendisine kurban olurum yeter ki hakkımızı arasın. Biz para peşinde değiliz. Kardeşimin bir damla kanını dünyaya değiştirmem. K.Z kardeşimin öleceğini anlayınca 'Artık doktorunuz değilim' dedi. Böyle doktor olur mu?"dedi..


"Başka canlar yanmasın"
Kardeşinin bilgisayar mühendisi olmayı hedeflediğini söyleyen Halime Beken, kardeşinin son kez ameliyata alındıktan sonra artık konuşamaz hale geldiği için kâğıda yazdıkları ile anlaştıklarını söyledi.


Selim Toprak'ın elle yazdıklarını gösteren Beken, "Kardeşimi benden alan bu doktorların peşini bırakmayacağız. Kardeşimi göz göre göre ölüme terk ettiler. Lise öğrencisiydi, tek hedefi vardı; o da Bilgisayar Mühendisi olmaktı. Doğum gününde onu öldürdüler. Nasıl kıydılar kardeşime?" şeklinde konuştu.


Kardeşinin mezarını ziyaret ederken baygınlık geçiren ablası Halime Beken, "Bizim canımız, yüreğimiz yandı, başka canlar yanmasın diye lütfen bu doktorlar hakkında işlem yapılsın." serzenişinde bulundu.


"Hep iyi niyetle hareket ettik"
Taziye çadırında taziyeleri kabul eden Mehmet Selim Toprak'ın babası Hacı Toprak, ameliyatı yapacak doktorun yerine başka bir doktorun ameliyata girdiğini öne sürerek, "Bize sürekli 'herhangi bir şeyi yok, düzelir' dediler ama 4 yıl boyunca çocuk her geçen gün daha da kötüleşti. Son olarak bize 'safra kesesi ameliyatı yapılacak' denildi ama daha sonra gittiğimiz özel hastaneden öğrendik ki oğlumuza kalın bağırsak ameliyatı yapılmış. Mehmet Selim Toprak'ın ölümünde K. Z'nin suçu büyük. Bizim saflığımızdan faydalandılar. 4 yıldır her gün belki iyileşir diye kimseyi şikâyet etmedik. Hep iyi niyetle hareket ettik. Ama onlar oğlumun ölümüne sebep olduktan sonra bizde hakkımızı aramaya başladık." diye konuştu.


"Kilo versin dedik öldürsün demedik"
Ölen gencin ağabeyi Mehmet Emin Toprak da, "Kardeşim gastric by-pass ameliyatı oldu. Kilo verecek, sağlığı yerine gelecek dediler. İlk ameliyatını mideden, ikinci ameliyatını bağırsaklardan yapmışlar. Biz ikinci ameliyatının safra kesesinden yapıldığını biliyorduk. Ondan sonra özel hastaneden rapor istediler. Özel hastanede bize yapılan ameliyatın safra kesesiyle alakası olmadığı söylendi. Ondan sonra gittikçe kilo kaybetti. A'dan Z'ye kadar tüm raporları öldüğü ana kadar mevcut. Kardeşim kilo versin dedik öldürsün demedik. Şu an burada bulunan ve aşırı kiloları olan kardeşim Gözde için de aynı şeyi söylediler. Ancak yanlış tedaviden dolayı gittikçe kilo almaya devam ediyor. Biz yetkililerden gerekenin yapmasını istiyoruz ve bizi bu durumla baş başa bırakmamaları için uyarıyoruz." dedi.


"Allah razı olsun diyemeyeceğim"
Aşırı kilolardan dolayı aynı doktorların yanında kendisinin de ameliyat olduğunu dile getiren Gözde Toprak, "Sözde benim için de kilo vereceğimi söylediler. Kardeşimden 15 gün sonra ameliyat oldum. Kardeşim yanlış ameliyattan dolayı günden güne kilo vererek hayatını kaybetti. Ben ise kilo vereceğime günden güne kilo almaya başladım. Ameliyat olduğumda 130 kiloydum şimdi 160 kiloya ulaştım. Onlara Allah razı olsun diyemeyeceğim çünkü canımızı kaybettik. Rabbim hakkımızı onlara bırakmasın." ifadelerini kullandı. (Mehmet Aslan-İLKHA)Mide kelepçesi yine can aldı!