Meclis'i 2008'de Yoğun Gündem Bekliyor


01.01.2008 - 13:32

Türkiye Büyük Millet Meclisi'ni, 2008 yılında reform niteliğinde çalışmalara imza atacağı zorlu bir maraton bekliyor. AKP iktidarının 2007'de gündeme getirerek tartıştığı bir çok konu, 2008'de Meclis gündemine gelecek.

2008'de Meclisin en önemli gündem maddesini yeni Anayasa çalışmaları oluşturacak. 22 Temmuz seçimlerinin hemen ardından Anayasa çalışması başlatan ve tartışmalara neden olan yeni anayasa taslağı hazırlıkları tamamlandı. AKP'nin, 2008`in en önemli gündem maddelerinden birini oluşturacak olan yeni Anayasayı Ocak ayında kamuoyuna açıklaması bekleniyor.

Prof. Dr. Ergun Özbudun başkanlığındaki akademisyen heyetine hazırlattırılan ve daha sonra AKP'nin hukuk kurmayları tarafından son şekli verilen anayasa taslağı partinin internet adresinden de duyurulacak. AKP sadece kendi hazırladıkları taslağı değil sivil toplum örgütleri tarafından hazırlanan ve aralarında TOBB ve TBB'nin taslaklarına da internet sitesinde yer verecek. Tüm gerekçeleriyle birlikte açıklanacak olan anayasa taslağında özellikle laiklik ve üniversitelerde türban serbestisi gibi tartışılan düzenlemeler önceki anayasalarla karşılaştırılarak verilecek. Çalışmalar, AKP'nin internet sitesinde 1921'den beri yürürlüğe giren tüm anayasalarla birlikte yer alacak. Anayasa için Meclis'te özel bir görüşme takvimi hazırlanacak.

Hükümet, 2008 yılının ilk ayında Avrupa Birliği'ne (AB) üyelik sürecinin en önemli yasal düzenlemeleri arasında yer alan TCK'nın 301. maddesini yeniden düzenleyecek. Bunun için hem bakanlık hem de Meclis'te çalışmalar başlatıldı. 2008'in ilk günlerinde Meclis gündemine tasarı ya da teklif olarak sunulacak.

22. Dönem TBMM'de büyük tartışmalara neden olan ve Yargıtay'ın yapısını değiştirecek, "Yargıtay Kanunu"nda değişiklik öngören tasarı yeniden Meclis gündeminde. AKP'nin, geçen dönem CHP'nin sert muhalefeti nedeniyle Adalet Komisyonu'nda görüşmelerini ertelediği, "Yargıtay Kanunu" 2008'de ilk görüşülecek tasarılar arasına alındı. CHP'lilerin geçen dönem Adalet Komisyonu'nda her maddeye yüzlerce önerge vererek çalışmaları tıkadığı Yargıtay Kanunu bu dönem yasalaştırmakta hükümet ısrarlı. Aynı ısrarı CHP de bu dönemde engellemek için gösterecek. Yargıtay Kanunu'nun görüşmeleri sırasında her maddeye çok sayıda önerge vererek çalışmaları tıkayacak.