Marifet Der, Mustazaf Der'in Kapatılmasını Kınadı


24.05.2012 - 12:14

Bingöl'de hayırlı faaliyetlerle adını duyuran Marifet - Der yaptığı basın açıklaması ile Mustazaf Der'in kapatılması kararı ile Güllü Çevik'e verilen hapis cezasını kınadı.

BİNGÖL - Mustazaf - Derin kapatılması kararı ile Güllü Çevik'e verilen hapis cezasına tepkiler gelmeye devam ediyor.

 

Marifet Der, yaptığı basın açıklaması ile Mustazaf Der'in kapatılmasına ve kızını başörtülü olarak okula gönderdiği için Güllü Çevik'e verilen 2 yıl 6 hapis cezasına tepki gösterdi.

 

Marifet Der tarafından konu ile ilgili yapılan basın açıklamasında , Ülke genelinde faaliyet gösteren, sivil ve tamamen gönüllülüğe dayalı Mustazaflarla Dayanışma Derneği (Mustazaf-Der), somut herhangi bir suç unsuru olmadan, sudan bahanelerle kapatıldığı ve başörtüsü ile okuluna devam etmek isteyen, Gaziantepli Güllü Çevik' e kızının eğitim hakkını araması nedeniyle 2 yıl 6 ay hapis cezasının verildiği hatırlatıldı.

 

Açıklamada, "Yasal çerçevede kurulan ve yasal bir şekilde faaliyet gösteren Sivil Toplum Örgütü Mustazaf-Der'in kapatılması ile Gaziantep'te kız çocuğunu başörtüsüyle okula göndermek istediği için Gaziantep 18. Asliye Ceza Mahkemesi tarafından Güllü Çevik hakkında verilen hapis kararı bizleri derinden üzmüştür.

 

Bu ve benzeri hukuksuzlukların yaşanmaması için bir an evvel yeni anayasa çalışmaları başlatılmalı, inançlara saygılı, fikirlere tahammüllü, özgürlükçü bir anayasa hazırlanarak hayata geçirilmelidir." (Nihat Kanat-İLKHA)