Kürd Müslümanların Bilime Katkıları


23.01.2010 - 11:28

Londra'daki Bilim Müzesi'nde bu hafta açılan "1001 İcat-Müslümanlığın Bilim Mirası" adlı sergide Cizre'li İsmail Ebul Aziz Bin Rezzaz El Cizirî'nin de bulunduğu birçok Müslüman bilim adamının en müstesna eserleri ziyaretçilerini ağırlayacak.

İNGİLTERE - 21 Ocak'ta Londra'daki Bilim Müzesi'nde  açılan “1001 İcat-Müslümanlığın Bilim Mirası" adlı  sergiye Müslümanların yanı sıra İngilizler de yoğun ilgi gösteriyor.

Serginin En Gözdesi “Filli Saat”

700-1700 yılları arasındaki bin yıllık döneme ait Arap Müslüman bilim adamlarının eserlerinin yanı sıra, Türkiye’den de 13. yüzyıldan günümüze kadar icat edilmiş ve sergide sergilenen eserlerin arasında en çok dikkat çekeni Müslüman Kürt bilim adamı İsmail Ebul aziz Bin Rezzaz El Cizirî’nin icat ettiği “Filli Saat” oldu.

İsmail Ebul aziz Bin Rezzaz El Cizirî’nin icat ettiği “Filli Saat” 1206 yılında tasarlanıp yapılmış olan orijinal saatin maketi, altı metre yüksekliğindedir.

Daha önce antik Yunan'da da kullanılan bir su düzeneğiyle çalışan saat büyük bir fil yontusunun üzerine oturtulmuştur. Saatin akrep ve yelkovanı yapılan uyumlu bir dizaynla ejderhalara benzetilmiş. Her saat başındaki vuruşlarla hareket eden bazı sarıklı robotlar da saatin üzerine yerleştirilmiş.

Medeniyetler Saati

Serginin yapımcılarından Profesör Salim el Hasani, Kürt bilim adamı El Ceziri’nin tasarımı ile ilgili yaptığı açıklamada, “bu eser 1200’lü yıllarda Türkiye’nin güneyinde İsmail Ebul aziz Bin Rezzaz El Cizirî tarafından tasarlanmış. Tasarım, birden fazla medeniyetin insanlığın gelişmesine olan katkılarını sembollerle anlatıyor.  El Cizirî’nin tasarımında, saatin üzerine yerleştirilen sarıklı robotlar İslam dünyasını temsil ediyor. Saatin çalışmasını sağlayan su düzeneği Yunan medeniyetini, ejderhalar Çin’i,   El Ceziri’nin yaşadığı toprakların doğal ortamında yaşamamasına rağmen saatin düzeneğini fil yontusunun üzerine yerleştirmiş olması Hint medeniyetini ve kalenin üzerine oturttuğu anka kuşu ile de Mısır medeniyetini temsil ediyor. Biz buna kısacası ‘medeniyetler saati’ diyebiliriz.” dedi.Profesör Salim el Hasani açıklamasının devamında, açılan serginin amacının birçok insanın kafasında oluşturulan “İslam’da bilim yasaklanmıştır” silmek olduğunu belirterek, “aslında sergiye ‘İslami bilim’ değil, ‘İslam âleminde bilim’ denilirse belki daha doğru olur.” dedi.

Londra Bilim müzesinde sergilenen eserler müzenin kendi koleksiyonu değil ancak, kendi parçaları olan bazı eserler de eklenmiş. Sergi en son geçtiğimiz yıl İngiliz Parlamento Binası'nda düzenlenmişti.

Sergi 21 Ocak - 25 Nisan arasında ücretsiz olarak gezilebilecek. 25 Şubat-12 Mart tarihleri arasında bir ara verilecek. (Tayyip Bakır – İLKHA)