Küçükçekmece'de tarih bulundu


23.07.2013 - 10:35

Küçükçekmece Gölü Havzası'nda yürütülen 'Bathonea Kazıları'nda ele geçen mimari yapılar İstanbul tarihine yeni bir sayfa açıyor.

İSTANBUL - Kazılarda antik döneme ait büyük taşlarla oluşturulmuş düzenli suyolu ve dev bir sarnıç, 2 liman, devasa caddeler ve meydan ile saray yapısı olduğu düşünülen büyük bir yapı kompleksi ortaya çıkarıldı. Kocaeli Üniversitesi Arkeoloji Bölümü öğretim üyesi Yrd. Doç. Dr. Şengül Aydıngün başkanlığında yürütülen kazılarda 65 bilim adamı 25 öğrenci ve 60'tan fazla işçi görev yapıyor.

 

İstanbul'un merkezinde sayılabilecek Küçükçekmece Gölü kenarında bakanlar kurulu kararıyla sürdürülen kazılar İstanbul Üniversitesi'ne ait arazide devam ediyor. Kazı ekibine göre, bölgedeki yerleşim neolitik dönem ve onun da öncesine ait izler taşıyor. Kazı ekibi bir sondaj açmasında Avcılar'daki depremin şiddetli hissedilmesine neden olan fay hattını tespit etti. Tesadüfen bulunan hattın yüzeye çok yakın olduğu görüldü.

 

Kazı ekibine göre şehrin/yerleşimin 300 yılda bir terk edilme sebebi de yöredeki şiddetli depremler. (Cihat Yavuz - İLKHA)