Kış saatine dikkat!


25.10.2014 - 14:13

Uzmanlar sıcaklık ve gün ışığıyla birlikte kış saatinin de değişmesinin yemek yemede atakları beraberinde getirebileceğine dikkat çekti.

BURSA - Vücudun sahip olduğu bir iç saat birçok çevresel faktörlerden etkileniyor. Sıcaklık ve gün ışığının değişmesi, mevsim değişiklikleri; bunlar arasında yer alıyor. Bir saatlik değişim yaz saati değişimine göre vücudu çok zorlamasa da tabi ki gün ışığının değişimi ve mevsimin de değişimi ile sindirim sistemi düzeninde, uyku düzeninde ve metabolizma hızında değişiklikler yaratıyor. Beslenme ve Diyet Uzmanı Gülay Hamzaoğlu Öztürk, vücudun kış mevsimine uyum sağlamaya çalışırken, bir de iç saatindeki değişiklik için çaba harcayacağını söyledi.

 

Kış saati uygulamasında vücudun yaz saati uygulamasına göre daha az zorlanacağını belirten Gülay Hamzaoğlu Öztürk, “Kış saati uygulamasıyla geceler uzuyor, gündüzler kısalıyor. Dolayısıyla erken yatıldığı takdirde vücut uykuyu tam anlamıyla tamamlayabiliyor. Yaz saatinden kış saatine geçişte yapılacak en iyi şey, geç saatlere kadar ayakta kalmadan daha erken yatmaktır. Yaz saatine alışmış olan vücut, uykuya dalmakta zorlanabilir. Bu süreci kolaylaştırmak için de rahatlatıcı ve uyku getirici özelliği bulunan papatya, rezene gibi çaylar içilebilir. Uyarıcı özelliği nedeniyle kahve çay içmeyi saat 17.00’den sonra azaltmak gerekir.” dedi.

 

İnsan vücudunun geceyi gündüzden ayırabilecek hormonal bir yapıya sahip olduğunu, havanın kararmasıyla birlikte vücudun uyku moduna geçtiğini belirten Öztürk, “Uyku halinde metabolizmada, vücut ısısında ve diğer vücut fonksiyonlarında; uyanık hale göre daha az bir aktivite vardır. Dolayısıyla da metabolizmada bir yavaşlama meydana gelir. Saat değişikliği ile olumsuz etkilenen sindirim sistemi de metabolizma hızında yavaşlamaya sebep olur. Kaliteli uyuyamama kişide sinirlilik hali yaratacağı için strese bağlı yeme atakları yaşanabilir.” dedi.

 

Hafif sporlar mutlu eder, çok yemeyi önler
Kış mevsiminde beslenmede yapılan hatalar hakkında da bilgiler veren Gülay Hamzaoğlu Öztürk, şöyle konuştu: “Kış mevsimi ile birlikte beslenme düzeni anlamında yapılan hatalardan biri de akşam yüksek kalorili beslenmektir. Akşam yemeğinden sonra avuç dolusu yenilen kuruyemişler, reflüye neden olabileceği gibi yüksek enerji içermesi nedeniyle uykuya dalmayı da zorlaştıracaktır. Akşam saatlerinde yemekler ile meşgul olmak yerine bir aktivite içerisinde olmak kış mevsiminde de kilo kontrolünüzü sağlamaya yardımcı olacaktır. Akşam saatinde kaliteli uyumanızı sağlayacak sıcak içecekler, akşam yemeğinizde çorba gibi daha hafif yumuşak gıdalar almanız daha doğrudur. Kış mevsimi insanları depresyona da daha yatkın hale getirir. Bu da yemek yiyerek mutlu olma eğilimi yaratır. Bunun yerine evde hafif egzersizler yapmak da mutluluk hormonu salgılamaya yardımcı olacağından, yüksek kalorili beslenmeyi de önleyecektir. Kış boyu kilo aldıktan sonra, kilo verme çabasını kısa süreli yaz aylarına bırakmak doğru değildir. Kendi kendinize kilo kontrolünüzü sağlamakta başarılı olamıyorsanız bir beslenme uzmanından destek alabilirsiniz.”  (Zeki Aras - İLKHA)