IŞİD Kobani'ye çok yakın


02.10.2014 - 16:18

Üç cepheden Kobani'yi kuşatan IŞİD tüm köyleri ele geçirdikten sonra kent merkezine doğru ilerleyişini devam ettiriyor.

ŞANLIURFA- Kobani kentini üç cepheden kuşatan IŞİD güçleri, Kobani’nin doğusundaki dış mahallelere kadar gelerek kentteki YPG hedeflerini havan ve tank ile top atışları vurmaya başladı.

 

Kobani kent merkezine çok yaklaştığı görülen IŞİD’in havanla vurduğu Kobani kent merkezinde dumanlar yükseliyor. Kobani’ye yapılan havan topu saldırılarının ardından binlerce Kobanili Türkiye sınırına akın etti.

 

IŞİD’in Kobani kent merkezine gün geçtikçe daha da yaklaşması Türkiye’ye gelen mülteci sayısını arttırdı. Daha ölnce sadece Yumurtalık geçiş kapısından alınan mülteciler, çatışmaların yoğunlaşmasının ardından 4 ayrı noktadan alınmaya başlandığı belirtildi.

 

IŞİD, ele geçirdiği köye bayrağını dikti

Kobani’ye doğru ilerleyen IŞİD, batı bölgesinde günlerdir hakimiyeti ele geçirmek için YPG ile çatıştığı Zorava köyüne bayrak dikti. Güvenlik güçleri, IŞİD militanlarının ele geçirdiği Zorova Tepesi’nin karşısında zırhlı araçlarla yoğun önlem alarak bölgeye girişleri yasakladı.

 

Kobani'ye gidişlere izin verilmiyor

Çatışmaların başladığı günden itibaren Kobani’ye dönüşlerin yapıldığı Mürşitpınar sınır kapısından Kobani’ye geçişler durduruldu. Sabah saatlerinde Mürşitpınar sınır kapısından geçmek isteyenler geri gönderildi. (İLKHA)