"İş Sağlığı ve Güvenliği" toplantısı


24.10.2014 - 19:26

Şahinbey Belediyesi, personellerine yönelik "İş Sağlığı ve Güvenliği" konulu eğitim toplantısı düzenledi.

GAZİANTEP- Şahinbey Belediyesi, personellerine yönelik "İş Sağlığı ve Güvenliği" konulu eğitim toplantısı düzenledi. İş güvenliği uzmanları tarafından verilen eğitim seminerinde son zamanlarda çalışma alanında meydana gelen iş kazaları konusu ele alındı.

 

Şahinbey Belediyesi İnsan Kaynakları ve Eğitim Müdürlüğü tarafından düzenlenen Temel İş Sağlığı ve Güvenliği Kurulu Toplantısı 20 kişilik kurul üyelerinin katılımıyla gerçekleşti. Toplantıda çalışanlar yasal hak ve sorumlulukları konusunda bilgilendirilerek, karşı karşıya bulundukları tehlike ve risklerden söz edilip alınması gereken tedbirlere yer verildi.

 

Toplantı gündeminde ölümlü iş kazalarının önlenmesi için alınan tedbirler, hijyen eğitimi hususunda çalışmalar, acil durum ekibinin hazırlanması, herhangi bir acil durumda tahliye için binaların krokilerinin yapılandırılması, alt işverenlerle koordineli çalışmak için işçi temsilcilerinin tespit edilmesi ve kurul toplantılarına gelmeme hususu, alt işverenlerin İş Sağlığı ve Güvenliği konusunda sorumluluklarını yerine getirmeleri ve eğitimlerini belgelendirmeleri hakkında yazı gönderilmesi, büyük bir tatbikatın yapılması için gerekli şartların uygun hale getirilmesi, yangın tatbikat eğitimcilerinin verilmesi hususu ilkyardım eğitimi sürecinin hızlandırılması gibi birçok madde konuşuldu.

 

Toplantıda özellikle son zamanlarda çalışma alanında meydana gelen iş kazalarının tehlikeli hareketlerden, tehlikeli durumlardan ve kaçınılmaz sebeplerden meydana geldiği belirtilerek bunların nasıl önlenebileceği görüşüldü. İş kazalarının büyük kısmının dikkatsizlikten kaynaklandığına dikkat çekilirken, "Bu gibi sorunların sonucunda da ölümlü, yaralanmalı veya uzuv kayıplı iş kazaları meydana gelmektedir. Güvensiz ve hatalı çalışma, koruyucu tertibatı kullanmama, yersiz şakalaşma ve iş yeri disiplinine uymama, alet ve makineleri tehlikeli şekilde kullanma gibi tehlikeli hareketler kazalara davetiye çıkarmaktadır" denilerek bu noktada hangi önlemlerin alınacağı görüşüldü. (İbrahim Koçyiğit-İLKHA)