HÜDA PAR Bingöl İl Başkanı açıklamalarda bulundu


22.10.2014 - 17:11

HÜDA PAR Bingöl İl Başkanı Hamdullah Tasalı, sabah saatlerinde Bingöl'ün Karlıova ilçesinde PKK'liler tarafından, kendi parti üyesine yapılan saldırı hakkında basına önemli açıklamalarda bulundu.

BİNGÖL - Hür Dava Partisi (HÜDA PAR) Bingöl İl Başkanı Hamdullah Tasalı son zamanlarda kendilerine yapılan saldırılar hakkında açıklamalarda bulundu.  Tasalı, “Maalesef Bingöl’de ve bölgemizde son 2 yıldır saldırılar söz konusuydu. Bu yapılan saldırıların şimdiye kadar faillerinin yakalanması söz konusu değildir. Biz yetkililere faillerin yakalanması için çağrıda bulunduk ama hiçbir fail yakalanmadı.” dedi.

 

Fethi Yalçın isimli partili kardeşlerinin, sabah saat 08.00’de işe giderken kapısının önünde silahlı saldırıya uğradığını belirten Tasalı,  “Saldırganlar plakasız beyaz bir Doblo araçla gelmişler, kapısının önünde otomatik silahlarla tarayıp şehit etmişler. Fethi kardeşimiz kız meslek lisesinde kalorifercilik yapıyor, geçici olarak İŞKUR tarafından işe alınmış, evli 4 çocuk babası 34 yaşındaydı.” dedi.

 

“Daha öncede PKK’li çeteler tarafından bu kardeşimiz tehdit almıştı”

Tasalı, “Daha öncede PKK’li çeteler tarafından bu kardeşimiz tehdit almıştı. Tehdit sebebi, HÜDA PAR’lı olması, sakallı olması, Müslüman olduğu için yeterliydi. Önce 9 Ekim’de, Karlıova’nın Serpekaya Köyü’nde Cengiz Tiryaki gece saat 00.00’da evinde 10 kişilik silahlı bir grubun silahlı saldırısına uğramış ve onu otomatik silahlarla tarayıp şehit etmişlerdi. O kardeşimiz içinde soruşturma açıldığına dair bize intikal eden bir durum yok. Maalesef, partimiz bu çeteler tarafından ayan beyan bir şekilde her gün ölümle tehdit ediliyor. Bunu yetkililerde görüyor, devlette görüyor. Biz buradan yetkililere sesleniyoruz; bu olayın faillerinin biran önce hukuk önüne çıkarılmasını istiyoruz.” ifadelerini kullandı.

 

“Suç işleyenlerin yaptıkları yanına kar kalmamalı”

Suç işleyenlerin yaptıkları yanına kar kalmamalı, adalet önünde hesap vermeli ve hak ettikleri cezaları almaları gerektiğini belirten Tasalı, “Cezalandırılmamaları teşvik anlamına gelir, suçlar ve cinayetler daha da artar.” dedi.

 

“Üyelerimiz şuanda bu vahşi örgütün tehditleri arasında yaşamlarını sürdürmektedir”

Açıklamasına devam eden Tasalı, “Gördüğünüz gibi barış konuşulurken, silahlar konuşuyor.  Silahsızlandırma konuşulurken, dış güçler bu vahşi cinayetleri işleyenleri silahlandırmayı konuşuyor. Burada barıştan söz edilebilir mi? Burada huzurdan söz edilebilir mi? Dolayısıyla medya aracılığıyla, kimi zaman da telefonla bizler de tehdit ediliyoruz. Ölüm tehdidi alıyoruz. Bütün partili üyelerimiz şuan da bu vahşi örgütün tehditleri arasında yaşamlarını sürdürmektedirler. Devlet de maalesef kendi güvenliğini almaktan başka bir şey yaptığı yok. Bizi de bu örgütle baş başa bırakmış. Bu örgütte kendinden olmayan, kendi siyasi düşüncesini paylaşmayan bütün muhalifleri; silahla, şiddetle, imha etmeye, yok etmeye, bertaraf etmeye çalışıyor.” diye konuştu.

 

“Kürt halkı, bu vahşileri, vandalları görmeli ve ona göre gerekli cevabı vermelidir”

Tasalı, “Maalesef yeterince acı çekmiş olan bu halk, tekrardan acı ve ıstıraplara mahkûm edilmiştir. Bu olaylara sebep olan ve yapanların mutlak suretle hukuk önünde yargılanması gerekir, hesap vermesi gerekir. Kürt halkı, bu vahşileri, vandalları görmelidir.”dedi.

 

“21 parti teşkilatımız, içerisinde insanlarla beraber yakılmak istendi”


Tasalı konuşmasını şöyle tamamladı: “Eğer iki yıldır yapılan saldırılara, vahşetlere tepki koyabilseydik, hukuk önünde bunları yargılayabilseydik, bugün bu durumlara gelmezdik. Ama maalesef suçu ve suçluyu teşvik ettik. Yargılamadık, hukuk önüne çıkaramadık. Dolayısıyla onlarda şımardılar. Bunlar, barışın konuşulduğu zamanda oluyor, çözüm sürecinin konuşulduğu zamanda oluyor. Çözüm sürecinde hani silahlar susacaktı? Maalesef bize yönelik silahlar hiçbir zaman susmadı. İki yıllık bir partiyiz 400 yakın saldırı gerçekleşti. Cumhuriyet tarihinde hiçbir zaman böyle bir vandallık yaşanmadı. Bir gecede, aynı saatte 21 noktada partimize yönelik yakma, yıkma saldırıları gerçekleşti. Silahlı taramalar oldu. 21 parti teşkilatımız içerisinde insanlarla beraber yakılmak istendi. Devletin güçleri buna seyirci kaldılar, müdahale etmediler.” (İLKHA)

HÜDA PAR Bingöl İl Başkanı açıklamalarda bulundu