Hizbullah'tan ABD Gemisine Tepki


03.01.2008 - 06:42

Hizbullah, ABD'nin Bat覺 destekli h羹k羹mete destek amac覺yla L羹bnan k覺y覺lar覺na bir sava gemisi g繹ndermesini "L羹bnan ve b繹lgenin istikrar覺na y繹nelik bir tehdit" diye niteleyerek k覺nad覺.

Hizbullah milletvekili Hasan Fadlallah, USS Cole sava gemisinin bölgeye gönderilmesini Lübnan'覺n egemenlik ve ba覺ms覺zl覺k haklar覺n覺n ihlali olarak deerlendirdi.

Bunun bir tehdit olduunun aç覺k olduunu belirten Fadlallah, böylesi tehditlerin kendilerini etkileyemeyeceini belirtti.

Önceki saatlerde ABD, Bat覺 destekli Lübnan hükümetine destek için ülke aç覺klar覺na bir sava gemisi gönderdiini aç覺klam覺t覺.

Geminin bölgesel istikrara destek verme niyetiyle gönderildii kaydedildi. Ancak Washington'un bu ad覺m覺 Lübnan'daki muhalefeti destekleyen 襤ran ve Suriye'ye bir uyar覺 olarak görülüyor.

Güdümlü füze ta覺ma kapasiteli destroyer USS Cole, Ekim 2002'de El Kaide militanlar覺n覺n intihar sald覺r覺s覺na uram覺, 17 ABD'li denizci ölmü, gemi de ciddi hasar görmütü.

Lübnan'da muhalefet ve iktidar aras覺ndaki siyasi kilitlenme nedeniyle, Suriye yanl覺s覺 eski Cumhurbakan覺 Emil Lahud'un görevi b覺rakt覺覺 geçen y覺l覺n 24 Kas覺m覺'ndan bu yana cumhurbakan覺 seçilemiyor.