"Hedef gençlerin camiye gitmelerini sağlamak"


19.10.2014 - 15:46

Muş İl Müftülüğü gündemin "Cami ve Gençlik" olarak belirlenmesinin ardından, bu kapsamda gençlerin camilere gitmesi için etkinliklerin düzenleneceğini bildirdi.

MUŞ - Diyanet İşleri Başkanlığı gençler ile camilerin arasının sıcak tutulması için bu yıl ki "Camiler ve Din Görevlileri Haftası"nın gündemini, “Cami ve Gençlik” olarak belirledi. Muş İl Müftülüğü,  bu kapsamda gençlerin camilere gitmesi için etkinliklerin düzenleneceğini bildirdi.

 

"Çocuk ve gençlerin camilere gitmeleri sağlanmalı"


Konu ile ilgili olarak Muş İl Müftülüğünden yapılan yazılı açıklamada, "Diyanet İşleri Başkanlığımız, gençler ile cami arasında sıcak ilişkiler kurulması ve genç neslin camilerin manevi havasından yeteri kadar yararlanması amacıyla bu yıl ki "Camiler ve Din Görevlileri Haftası"nın gündemini "Cami ve Gençlik" olarak belirlemiştir. Bu kapsamda yapılacak etkinliklerle sevgili gençlerimizin, camilerimizi daha iyi tanımaları, sevmeleri ve camiye devam etmeleri sağlanacaktır. Geleceğimizin teminatı olan gençlerimizin camilere devam etmelerini, camilerle ilgilenmelerini son derece önemsiyoruz. Bunun için gençlerimizi, 'Ağaç yaşken eğilir' sözünden yola çıkarak, güzel davranışlara ve ibadetlere alıştırmalı, onları cami ve cemaatle tanıştırmalıyız. Hepimiz biliriz ki, genç yaşlarda edinilen alışkanlıklar, insan hayatında daha etkili ve kalıcı olmaktadır. Bizlere düşen görev, Allah'ın mescitlerini ve camileri cemaatsiz bırakmamaktır. Özellikle yarının büyüğü olacak çocuklarımızın ve gençlerimizin camiye gitmelerini, cemaate katılmalarını ve camilerle ilgilenmelerini sağlamaktır. Genç neslimize camileri sevdirmeli ve onların camilere gelmelerini sağlamalıyız." denildi.

 

"Camiler, birer ilim ve irfan yuvalarıdır"

 

Açıklamanın devamında, "Dini ve milli değerlere saygılı, ulvi gayeler ve hedefler peşinde koşan bir nesil yetiştirmek istiyorsak, evvela cami merkezli bir hayatı inşa etmeli, yeni yetişen genç neslimizin de cami merkezli bu hayatın manevi havasını teneffüs etmelerini temin etmeliyiz. Bilindiği gibi camiler, ibadet yerleri olmanın yanında eğitim ve öğretimin yapıldığı, insanlara dini ve ahlaki konularda bilgilerin verildiği birer ilim ve irfan yuvalarıdır. " ifadeleri kullanıldı.

 

Son olarak,  Hz. Peygamber’in (sav) çocuklara ve gençlere büyük değer verdiği, onlarla yakından ilgilendiği ve onların cami ve mescitlerin manevi atmosferinden istifade ederek yetişmeleri için özen gösterdiği belirtildi. (Sezer Özer-İLKHA)