Hareket Enerjisinden Elektrik Enerjisi Üretimi


11.05.2010 - 16:10

Dicle Üniversitesi Diyarbakır Meslek Yüksekokulu tarafından "Özgürlük için pedal çevir" sloganıyla hazırlanan projeyle, bisiklet kullanılması veya fazla kilolardan kurtulmak için pedal çevrilmesi suretiyle ortaya çıkan hareket enerjisi elektrik enerjisine

DİYARBAKIR - SODES kapsamında gerçekleştirilen Mesleki Eğitim Teknik Fuarı (METEF) Sümerpark Ortak Yaşam Alanı Resepsiyon Salonu’nda yapıldı. Teknik, endüstri, ticaret, otelcilik, meslek liseleri fuarda kendi icatlarını, Olgunlaştırma Enstitüsü ile Bağlar, Sur, Yenişehir ve Kayapınar Halk Eğitim Merkezleri ise yıl boyunca yaptıkları ürünleri sergilediği fuar, cuma gününe kadar sürecek. Diyarbakır Valisi Hüseyin Avni Mutlu ve Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Metin Kılavuz okul standlarını tek tek gezerek öğrenci ve öğretmenlerle görüştü.

Yenilenebilir ve tükenmez enerji kaynaklarının başında gelen güneş enerjisinin kullanımına dikkat çekmek amacıyla hazırlanan “Özgürlük İçin Pedal Çevir Projesi” ile duyurulan ürün ile hem sağlığın korunması hem de kişilerin kendi enerjilerini üreterek bağımlılıktan kurtulması hedefleniyor. Pedal çevirmek suretiyle bisikletin arkasına yerleştirilecek bir alternatör ya da elektrik motoru sayesinde elde edilen elektrik enerjisiyle, bir evin enerji ihtiyacının bir kısmı veya aydınlatma ihtiyacı karşılanabilecek. Projenin ev ekonomisine de katkıda bulunması hedefleniyor.

Öyle ki kişinin evde sporunu yaparken enerji üretmesi sayesinde hem elektik kesintilerinin olduğu dönemlerde kendi elektiğini kullanarak karanlıkta kalmaması hem de elektrik faturalarına ciddi oranda yansıması bekleniyor. Elektrik üreten bisiklet doğa ile başbaşa tatil yapmak isteyen kişilere de fırsat sunacak. Örneğin tatile giden bir kişi elektriğin olmadığı durumlarda bisikletinin pedalını çevirerek kendi enerjisini üretebilecek ve bilgisayar, cep telefonu gibi dünyayla ilişkisini kuracak cihazlarını kendisinin ürettiği enerji ile şarj edebilecek. Yine parklara veya spor salonlarına yerleştirilen spor aletlerini kullananlar hem sabah sporlarını yapıp hem de bulundukları alanın aydınlatmasını yapabilecekler. (M. Salih Keskin – İLKHA)