Habur Sınır Kapısında 5 Kilometrelik Kuyruk


02.02.2011 - 16:20

Gümrük Müsteşarlığı'ndaki Merkezi Bilgi Sistemi'nin veri tabanında oluşan arıza nedeniyle Habur sınır kapısında uzun kuyruklar oluştu Araçları başlarında bekleyen şoförler geçişlerin kapalı olmasına tepki gösterdi.

ŞIRNAK-Gümrük Müsteşarlığı Otomasyon sistemindeki arıza nedeniyle Şırnak'ın Silopi ilçesi yakınlarında bulunan Habur sınır kapısında 5 kilometrelik uzun kuyruk oluştu.

Dün gece 23.00'den itibaren sistemlerin çalışmaması nedeniyle mağdur olan araç sürücüleri, soğuk havada perişan olurken, Taksi sürücüleri ve kamyon şoförleri araçlarının içinde yemek ve çay yaparak vakitlerini geçiriyorlar. Geceden beri kuyruklarda olduğunu söyleyen Taksi sürücülerinden Mustafa Egemen Mağdur Yolcuları ile beraber mağdur durumda kaldıklarını ve saatlerdir beklediklerini söyledi. Egemen, "Dün geceden beri buradayız, ne yapacağımızı şaşardık. Sistemin ne zaman geleceğini bilmiyoruz. Bize bir açıklama yapan kimse yok. Her ay bir kaç kez bu tür sistem sorunları ile karşılaşıyoruz" diye konuştular.

Kamyon sürücülerinden İsmail Esen ise saatlerce soğukta beklediğini dile getirerek çok zor durumlarda kaldığını söyledi. Esen, gümrük sisteminde arıza nedeni ile beklediklerini ancak ne zaman sorunun giderileceği hakkında hiçbir bilgi sahibi olmadıklarını söyledi. İsmail Esen ayrıca sorunun bir an önce çözülmesini beklediğini sözlerine ekledi. (Emcet Yalçın-İLKHA)