Görme engelliler Ramazan'ı dopdolu geçiriyor


22.07.2013 - 17:43

Mersin Görme Engeliler Spor Kulübü Derneği Başkanı M. Şükrü Gündüz, Ramazan aylarını dolu dolu yaşadıklarını belirtti.

MERSİN - Mersin Görme Engeliler Spor Kulübü Derneği MERGES Başkanı M. Şükrü Demir, dernek olarak Ramazan ayında yaptıkları faaliyetler hakkında bilgi verdi.

 

Görme engelli denilince saz çalan ve para toplayan insanlar akla gelirdi

MERGES Başkanı M. Şükrü Demir, derneğin geçmişte yaptığı çalışmalar hakkında yaptığı açıklamada, "Mersin'de görme engelliler hep saz çalan ve para toplayanlar olarak akla gelirdi. Biz bunu yıkmak adına ilk defa Peygamber Efendimizin kutlu doğum etkinliğini gerçekleştirdik. Bunun akabinde hemen dini vecibeleri yerine getirme adına Cumartesi günleri, ilgilenen arkadaşlarımıza İlmihal dersleri veriyoruz. Bunun akabinde hemen Kuran'ı Kerim dersleri başlattık. Dernek binamızda arkadaşlarımız için Milli Eğitim sertifika onaylı bilgisayar kursları başlattık ve hala devam ediyor. Bunun yanında Kutlu Doğum, İlmihal ve Kur'an'ı Kerim derslerimiz devam edecek." dedi.

 

Sponsor bulmaları halinde önlerindeki hedeflerinin bayanlara ve erkeklere yönelik bir aylıkta olsa yatılı Kur'an Kursu açmak olduğunu belirten Demir, "Çevre illerden de öğrenci getirmeyi hedefliyoruz. Çevre illerimizde bu gibi faaliyetler oluyor, neden bizde de olmasın? 2005 yılında Müftü Camisi'ndeki Kur'an Kursu'nda yapıldı. O zamandan bu yana yapılmadı. Görme engelli kardeşlerimizi topluma entegre yapma adına çok güzel bir çalışma olur" diye konuştu.

 

Oruçlarımızı kaçırmamaya dikkat ediyoruz

Ramazan ayında oruçlarını kaçırmamaya dikkat ettiklerini ifade eden Demir, Ramazan'da yaptıkları faaliyetleri şöyle açıkladı: "Orucun, farziyeti ve insan sağlığı üzerindeki etkileri hakkında arkadaşlarımıza yönelik toplantılarımız oluyor. Teravihleri kaçırmamaya dikkat ediyoruz. Arkadaşlarımızı toplu şekilde davet edilen iftar yemeklerine götürüyoruz. Yönetim Kurulu arkadaşlarımız ile birebir davet eden görme engelli arkadaşlarımızın evlerine gidiyoruz. Onları hoşnut etmek adına… Onlara bir nebze de olsa engellerini unutturmak adına... İftar yemeklerinde arkadaşlarımızın sıkıntılarını dinliyoruz. Cumartesi günleri burada okunan hatimlerin duasını yapmak üzere kabartma yazılı Kur'an'ı Kerim'den Yasin okutuyoruz ve hatim duası yapıyoruz. Toplu şekilde cenazelere gidip, hastaları ziyaret ederek toplumla birlikte sosyalleşmeye çabalıyoruz."

 

Cami cemaatinin bizi anlamasını istiyoruz

Demir, görme engeliler olarak camide yaşadıkları sıkıntılar hakkında ise, "Görme engeliler olarak camilere gittiğimiz zaman oturacak yer bulma konusunda sıkıntı yaşıyoruz ve bazen cemaate çarpıyoruz. Kendisine çarptığımız cami cemaati ise diyor ki, 'madem görme engellisin camide ne işin var? Evinde kıl, camide size farz değil.' Ama biz Rabbimizden şunu diliyoruz: 'Eğer ayak tutuyorsa, eğer yetecek gücün varsa, göz engel değildir.' Onun dışında camilerimize gidiyoruz." şeklinde konuştu.

 

Demir son olarak, geçtiğimiz gün Mersin Müftüsü ile görüşmesinde görme engellilerin camilerde yaşadıkları sıkıntıları hutbe ve vaazlarda imamların işlemesi halinde cemaatin hoşgörü göstereceğine inandıklarını kaydetti. (Osman Öksüz-İLKHA)Görme engelliler Ramazan'ı dopdolu geçiriyor