Gaziantep'te "Bi Dünya Bilim" adlı proje başladı


13.10.2014 - 16:24

Gezegenevi ve Bilim Merkezi tarafından ilköğretim öğrencilerine yönelik düzenlenen "Bi Dünya Bilim" adlı proje başladı.

GAZİANTEP- Gaziantep’te, Gezegenevi ve Bilim Merkezi tarafından il merkezi ve ilçelerdeki okullarda uygulamaya giren“Bi Dünya Bilim” adlı projede, yılsonuna kadar 7 bin 500 ilk ve ortaokul öğrencisinin bilimin eğlenceli yüzüyle tanıştırılması hedefleniyor.

 

Birçok ilginç deneyle öğrencileri buluşturmayı amaçlayan projede, deneylerin hepsi özenle belirlenerek, çocukların yaş ve sınıf bilgilerine göre hazırlandığı belirtildi.

 

Gösterilerin ilki, Taşlıcada’ki Bülbülzade Abdullah Edip Ortaokulu’nda başladı. Uzman eğitmenler tarafından gerçekleştirilen proje, Şahinbey, Şehitkamil, Nizip, İslahiye, Nurdağı, Araban, Oğuzeli, Yavuzeli ve Karkamış’ı ilçelerini de kapsıyor. Ayrıca öğrenciler proje çerçevesinde, balon deneyiyle;  ısı, sıcaklık, ısınmayla genleşme, yanardağ deneyiyle;  asit baz tepkimesi, sıcaklık ve basınç, cadı kazanı ve akıtmayan kevgir deneyi ile; yüzey gerilimi, kola gayzeriyle; sıvılarda basınç, Air Zooka deneyi ile ise akışkanlar mekaniği, gazların hareketi gibi bilgileri de öğreneceği bildirildi.

 

Öte yandan özellikle ilçeler ile şehrin çevresindeki okullarda öğretmen ve öğrencilere Gezegenevi ve Bilim Merkezi’nin tanıtımı yapılarak, öğrencilere sunduğu imkânlar anlatılacak. (İbrahim Koçyiğit-İLKHA)