Garzan Barajı İnşaatı Devam Ediyor


23.06.2009 - 16:35

Batman'ın Kozluk ilçesi yakınlarındaki Garzan Çay'ı üzerinde inşaatı devam eden barajın çalışması tüm hızıyla devam ediyor.

BATMAN - Batman’ın Kozluk ilçesi yakınlarındaki Garzan çayı üzerinde yapımı devam eden Garzan Barajı’nın çalışması tüm hızıyla devam ediyor. Yapımını  "Fernas Enerji A.Ş." nin üstlendiği barajın büyüklük bakımından Batman Malabadi Barajı ebadında olacağı ve elektrik üretiminin de yapılacağı belirtildi. Yaklaşık 120 Milyon Dolar maliyeti bulunan barajın 2010 yılı sonunda bitirileceği öğrenildi.

Garzan Barajı yap işlet devret modeli ile yapılıyor. Barajın yapımını üstlenen ve baraj lisansı alan Fernas Firması arsa istimlakleri ve göl alanı dahil olmak üzere barajın tamamını kendi öz kaynakları ile yapıyor ve devletin bu baraj için tek kuruş harcama yapmayacağı belirtildi. Fernas Enerji AŞ Barajın bitmesiyle birlikte, ürettiği enerjiyi 49 yıl boyunca Türkiye Elektrik Üretim AŞ ( TEÜAŞ)'a satacak. 49 yıldan sonra baraj devlete devredilecek.

İnşaatı devam eden Garzan Barajı 40 MW gücünde iki Hidro Elektrik Santrali tribünü ile yılda ortalama 184.500 milyon KW saat enerji üretecek 150 metre yüksekliğinde olacak barajın yapımı bittikten sonra yaklaşık 5 köy ve bu köylere bağlı mezralar baraj gölünün altında kalacak. Barajın suyla dolmasından sonra ilçeye turizm ve balıkçılık sektöründe de büyük gelişmelerin yaşanması bekleniyor.  (M. Salih Özcan – İLKHA)