"Firmalar AR-GE konusuna odaklanmalı"


17.10.2014 - 18:58

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Müsteşarı Ersan Aslan, firmaların Ar-Ge merkezi konusuna odaklanması gerektiğini söyledi.

BURSA – Bursa Ticaret ve Sanayi Odası (BTSO), Türkiye ekonomisinin lokomotif kentleri arasında bulunan Bursa’da Ar-Ge merkezi sayısını artırmak için iş dünyasını harekete geçirdi. Bursa’daki firmaların ileri teknoloji ürünleri ihracatındaki payını yükseltmeyi hedefleyen BTSO, iş dünyası temsilcilerini Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı yetkilileri ile buluşturdu. Oda’nın Altıparmak Hizmet Binası’nda düzenlenen programda konuşan BTSO Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Burkay, Ar-Ge merkezi belgesi almak için gerekli olan Ar-Ge personeli çalıştırma zorunluluğunun 50’den 30’e düşürüldüğünü hatırlattı.


Bursa’da Ar-Ge merkezi bulunan firma sayısının 23 olduğunu ve yeni düzenlemeyle bu rakamın daha da artacağına inandıklarını kaydeden Burkay, Türkiye’nin ve Bursa’nın 2023 yılındaki hedefine ulaşmasında Ar-Ge merkezlerinin tetikleyici bir unsur olacağını kaydetti. İbrahim Burkay, “Bursa’daki firmalarımızın Ar-Ge merkezi kurmasını sağlayarak, çalışmalarına devam etmelerini istiyoruz. Uludağ Üniversitesi, ULUTEK ve Teknoloji Transfer Ofisi ile işbirliği yaparak, bu konuda şirketlerimizi harekete geçirdik. Şu an Bursa’da 23 Ar-Ge merkezimiz faal durumda. Biz bu sayının hızlı bir şekilde 50 şirkete ulaşmasını istiyoruz. Şirketlerimizden aldığımız olumlu tepkiler de bizi bu konuda heyecanlandırıyor”dedi.


Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Müsteşarı Ersan Aslan ise bakanlık olarak kümelenme ve Ar-Ge merkezleri konusunda firmalara her türlü desteği vermeye çalıştıklarını ifade etti. Aslan, “Kamu kurumları ve ticaret sanayi odaları ile birlikte firmalarımıza katkı sunmaya çalışıyoruz. Araştırma merkezi kurmak için 50 olan personel çalıştırma zorunluluğunun 30’a düşürülmesi firmalarımız için bir fırsat. Artık firmalarımız bakanlığımız ile entegre bir şekilde ciddi adımlar atıyor. Bu işbirliği devam edecek”dedi.


“Firmalarımız ar-ge merkezi konusuna odaklanmalı”

Bursa’da ileri teknoloji alanda üretim yapan 119 firma olduğunu kaydeden Aslan, “Bu kategoriye orta ve ileri teknoloji üretim yapan firmaları katarsanız, bu sayı bini aşıyor. Bursa, Ar-Ge Merkezleri konusunda Türkiye’de ilk 5’in içinde ama bu Bursa’nın yüzünü güldürecek bir sayı değil. Firmalarımızın Ar-Ge merkezi konusuna odaklanması gerekiyor. BTSO öncülüğünde güzel adımlar atılıyor. Ar-Ge merkezi konusunda güzel yerlere geleceğine inanıyorum” şeklinde konuştu.

 

Bursa Valisi Münir Karaloğlu, BTSO öncülüğünde başlayan Ar-Ge merkezi ve kümelenme çalışmaları adımlarının Bursa’nın 2023 hedeflerine ulaşmasında önemli rol oynayacağını kaydetti. Vali Karaloğlu,“Ar-Ge merkezlerine ihtiyaç var. Şirketlerimizin Ar-Ge Merkezi sayısını artırmamız lazım. Bursa olarak firmalarımızın Ar-Ge Merkezi ve kümelenme konusunda gerekli adımları atacağına inanıyorum.”
Toplantıya, Uludağ Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Kamil Dilek ve Bursa Teknik Üniversite Rektörü Prof. Dr. Ali Sürmen de katıldı. (Zeki Aras-İLKHA)