Eyübiye Belediyesinden öğrencilere ücretsiz etüt


22.10.2014 - 14:52

Şanlıurfa'nın Eyyübiyeİlçe Belediyesi, Temel eğitimden ortaöğretime geçiş (TEOG) için öğrencilere ve velilere yönelik etüt çalışması uygulamasına geçiliyor.

ŞANLIURFA- Eyyübiye Belediyesi ilçe sınırları içerisindeki okullarda belediyenin verdiği destekle maddi durumu iyi olmayan öğrencilere yönelik yeni bir organizasyon için İlçe Milli Eğitim Müdürlüğüyle protokol imzalandı.

Dezavantajlı öğrencilerin ve velilerinin bilgilendirilmesi, aynı zamanda ortaokula geçiş sınavları (TEOG) için öğrencilere ve velilere yönelik etüt çalışması uygulamasına geçiliyor. Eyyübiye Belediyesi, Eyyübiye Kaymakamlığı ile Eyyübiye İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü arasında protokol imzalandı.

 

Yapılan protokol imza töreninde katılımcılara seslenen Eyyübiye Belediye Başkanı Mehmet Ekinci, Eyyübiye ilçesinin genç bir nüfusa sahip olduğunu ve dezavantajlı bir bölge konumunda olduğuna dikkat çekerek, belediye olarak eğitime verdikleri desteğe değindi.

 

“İlçenin yüzde 60’ı ilkokul düzeyinde”

Eyyübiye Belediye Başkanı Mehmet Ekinci, ‘’Benim Evim Okulum Projesinin öneminin farkındayız. Şanlıurfa’nın neden eğitimde geri olduğunu eğitim camiasıyla bir araya geldiğimde ifade ettiğim en önemli konulardan biri. Bu konunun çözüme kavuşması için hep birlikte hareket etmeliyiz. Bu proje bu yönüyle çok büyük önem arz ediyor.  Biliyorsunuz eğitim olmadan hiçbir şey olmaz. Bizler belediye olarak her türlü hizmeti götürmeye çalışırken emin olun bizim önümüze çıkan her türlü engellerin en büyüğü eğitimdir. Eğitim ve eğitime yapılacak yatırımlar Eyyübiye ilçemiz için çok önemlidir. Aldığımız bazı rakamlarda ilçemiz 360 bin nüfusludur. İlçemizin nüfusu çok hızlı bir ilerleme kaydetmekte. ilçe nüfusumuz Şuanda 370 bine yakındır. İlçemiz gen nüfusuyla öne çıkan bir ilçedir. 20 yaş altında Eyyübiye ilçemizde çok sayıda insanımız var. Ve bunların 113 bini öğrencidir. Okul öncesi İlkokul, Ortaokul ve Lise 113 bin öğrencidir.  Nüfusumuzun yüzde 71’i 30 yaşın altındadır. Çok genç bir nüfus, dinamik bir nüfustur. Bir başka çalışmamıza göre de Eyyübiye ilçemizin sosyo –ekonomik yönünde çalışmayı ortaya koyduğumuz zaman bizim nüfusumuzun yüzde 60’ına yakını ilkokulu mezunudur. Bu rakamları telaffuz ederken okul dışı bitirenleri hesaba katmıyoruz.  Ama yüzde 60’ı ilkokul mezunudur. Bu projenin ne denli önemli olduğunun farkındayız’’ dedi.

 

“Okulları cazip hale getirmeliyiz’’

Okulların daha cazip hale getirilmesi ve eğitimde fırsat eşitliğinin önemine dikkat çeken Ekinci daha sonra, “ Bu çalışma bizim eğitime bakışımızın ne denli pozitif olduğunu ortaya koyan bir çalışmadır. Bizim okulları cazip hale getirmemiz gerekiyor. Eğer bizler okulları cazip hale getiremesek dershanelere giderler. Okulların cazip hale getirilmesi içinde okullarımızı öğrencilerimize sevdirmeliyiz.  ‘’Benim Evim Okulum Projesi’’ de bu anlamda önem arz ediyor. Bölgedeki örgencilerimize yönelik TEOG sınavlarına hazırlanmasına yardımcı olacağız. Bu kapsamda 12 okulda pilot uygulamaya geçiliyor. Bu çalışma kapsamında 600 öğrencinin takibi sağlanacak. Bunların belirli periyotlarla takip edilmesi, sınavlara tabi tutulması, sınav materyallerinin hazırlanması,  öğrencilere rehberlik edilmesi yönünde milli eğitimle çalışma yapılarak bunların rapor olarak ortaya konulmasını sağlayacağız Umarım bu faydalı bir çalışma olur.’’ İfadesini kullandı.

 

“ 12 okulda pilot uygulama yapılacak’’

Eyyübiye ilçesinde belediyeyle birlikte 12 okulda pilot uygulamaya geçeceklerini belirten Eyyübiye ilçe Kaymakamı Oktay Kaya ise, “ Şanlıurfa ilimiz eğitim açısında iyi bir konumda değil. Belki de Derslerin içeriğinin kalitesinin artırılması yönünde öğrencilere destek olunması gerekiyor. Eyyübiye ilçemiz bu bakımda biraz daha dezavantajlıdır. Bunun sebeplerinden bir tanesi de, aile problemleridir. Öğrencinin velisinin problemleridir. Öğrenci okula geldikten sonra ders anlatacak, derslerini takip edebilecek nispeten daha güzel olmasından kaynaklanıyor. Bu proje bir örnek olacaktır. Eyyübiye ilçemizde 25 tane okulumuz var bu projenin uygulanabileceği. Bunlardan 12 tanesinde uygulayacağız.’’ İfadelerine yer verdi.

 

Konuşmaların ardından Benim Evim Okulum projesi koordinatörü Azad Birinci tarafından katılımcılara slayt eşliğinde sunum yapıldı. Yapılan sunumun ardından protokol imza törenine geçildi. Eyyübiye Belediye Başkanı Mehmet Ekinci, Eyyübiye Kaymakamı Oktay Kaya, İl Milli Eğitim Müdürü Metin İlci ile Eyyübiye İlçe Milli Eğitim Müdürü Ahmet Demir’in imzaladığı protokolün ardından program sona erdi. (Hüseyin Sarıkuş- İLKHA)