Espinoza, Diyarbakırlılara hakaret etti


15.07.2014 - 23:13

Adana konsolosu John Espinoza'nın Diyarbakır'da vermeyi düşündüğü HDP destekli iftar yemeğine tepki gösteren duyarlı Diyarbakır halkına çapulcu ve holigan diyerek haddini aşan açıklamalarda bulundu.

DİYARBAKIR  - İsrail’in İslam coğrafyasının birçok yerinde işlediği katliamların neredeyse tamamını kayıtsız şartsız destek veren ABD’nin Adana konsolosu John Espinoza, Filistin’de işlenen katliamların en ciddi şekilde kınandığı ve tepki gösterildiği Sahabe şehri Diyarbakır’da Müslümanlarla alay edercesine iftar vermeye kalkınca, Müslüman Diyarbakır halkı buna müsaade etmedi.

 

HDP desteğinde düzenlenen ABD iftarına tepki gösteren Müslümanları çapulcu ve holigan olarak nitelendiren John Espinoza’nın, çocukları kaçırarak diri diri yakan İsrail’in yaptıklarını ise savunma hakkı olarak değerlendirmesi ise dikkatlerden kaçmadı.

 

Geçen yıl verdikleri ve oruç tutanlardan ziyade, oruç tutmayan ve ezan öncesi su içmek ve yiyecekleri yemekle gündeme düşen HDP’lilerin iştirak ettiği iftar yemeğinden! övünerek bahseden John Espinoza, iftar yemeği vermek istemelerinin sebebinin ise “Kültürel ve Dini geleneklere saygımızı göstermek istedik.” ifadeleriyle özetledi.

 

İsrail’in ve ABD’nin İslam coğrafyasında işledikleri cinayetlere tepki gösteren ve İftar gibi bir ibadeti ABD’nin kirli emellerine alet etmek istemedikleri için tepkilerini dile getiren Müslüman Diyarbakır halkını “çapulcu ve holigan” olarak isimlendiren Espinoza, gösterilen tepkiler sonucu yemekleri dökenleri kınadıklarını ifade etti.

 

ABD ile Türkiye arasında süren ilişkilerin zedelemesine müsaade etmeyeceklerini söyleyen Espinoza, “Güneydoğu Anadolu Bölgesine gerekli yardımların gelmesi için elimizden geleni yapacağız.” demesi ise manidar bulundu. (İLKHA)