Enerji Krizine Çözüm Arayışları


22.06.2008 - 14:18

Suudi Arabistan'ın ev sahipliğinde yapılan ve petrol ihraç eden ülkelerle en büyük petrol tüketicisi ülkeleri biraraya getiren toplantı Cidde'de başladı

Riyad yönetiminin çağrısıyla toplanan zirve, uluslararası petrol piyasalarını istikrara kavuşturmayı amaçlıyor.

Enerji ve Petrol Bakanlarıyla, Uluslararası Enerji Ajansı yetkilileri, Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü (OPEC) Genel Sekreteri Abdullah Salim El Bedri ve Uluslararası Enerji Forumu yetkililerinin katıldığı toplantının açılış oturumu, öğleden sonra Kral Abdullah'ın ve İngiltere Başbakanı Gordon Brown'ın konuşmalarıyla yapılacak.

Suudi Arabistan, varili 140 doları civarında seyreden petrol fiyatlarındaki aşırı değerlenmenin petrol arzının yetersizliğinden değil, spekülatörlerin devrede olmasından kaynaklandığı görüşünde.  Dünyada, rekor petrol fiyatlarının başta Amerika Birleşik Devletleri olmak üzere gelişmiş ülke ekonomilerini durgunluğa sürüklemesi endişesi yaygın.

Toplantı öncesinde bir açıklama yapan ABD Enerji Bakanı Samuel Bodman, özellikle Çin ve Hindistan gibi gelişmekte olan ülkelerden petrole olan talebin petrol arzından daha hızlı arttığını öne sürdü.

Bodman'a göre, üretim giderek artan petrol talebini karşılayacak hızda artmadığı için fiyatların yükselmesine ve piyasalarda fiyat istikrarsızlığına neden oldu.

Suudi Arabistan başta olmak üzere OPEC ülkeleri ise, bu yoruma karşı. Artan fiyatlar nedeniyle spekülatörleri suçluyor.

Katar Enerji Bakanı Abdullah el Attiya, dünyanın petrol konusunda bir arz krizi yaşamadığını söyledi.

Ancak Kuveyt Petrol Bakanı Muhammed el Olaim, eğer piyasa koşulları gerektirirse, OPEC ülkelerinin üretimi arttırmakta tereddüt etmeyeceklerini söyledi.

Toplantı öncesinde bir açıklama yapan İngiltere Başbakanı Gordon Brown, enerji konusunda bir yeniden yapılanma çağrısında bulunacağını söyledi.

Nükleer ve yenilenebilir enerji kaynaklarına yatırım yaparak petrole bağımlılıklarını azaltacaklarını söyleyen Brown, daha dengeli bir enerji piyasası istedi.

Brown, ''Son 30 yılda üçüncü petrol şokunu yaşıyoruz. Bu, muhtemelen en zor olanı. Petrol fiyatları dünyanın her tarafında üç katına çıktı'' dedi.

Suudi Arabistan, üretimi mayıs ayında günde 300 bin varil arttırmış, temmuzda da, günde 200 bin varil arttıracağını açıklamıştı.

Ancak gözlemciler, dünyanın günlük petrol üretiminin 80 milyon varil olduğu dikkate alındığında bu gelişmenin fiyatlar üzerinde bir etki yapmasının beklenmediğini söylüyor.