"Doruktaki uygarl覺k Urartu"


23.10.2014 - 16:05

Batman niversitesi'nde Profes繹r Doktor Altan ilingirolu taraf覺ndan, "Doruktaki Uygarl覺k Urartu" adl覺 konferans d羹zenlendi.

BATMAN-Batman Üniversitesi’nde “Doruktaki Uygarl覺k Urartu” adl覺 konferans düzenlendi. Profesör Doktor Altan Çilingirolu’nun  kat覺ld覺覺 konferans Bat覺 Raman Kampüsü Fen Edebiyat Fakültesi Konferans Salonunda yap覺ld覺.

 

Batman Üniversitesi Rektörü Profesör Doktor Abdüsselam Uluçam’覺n da kat覺ld覺覺 konferansa örenci ve öretim görevleri youn ilgi gösterdi. Konferansta Urartu Krallar覺n覺n yaay覺 tarzlar覺, kulland覺klar覺 eyalar ve resmi mimari yap覺s覺n覺, süsleme biçimi ile ekillerini kaz覺larda ç覺kan tarihi eserler anlat覺ld覺.

 

Urartu kültürünü anlatan Çilingirolu, “Salam ç覺kan 2 çömlekle yapt覺覺m覺z ölçüde 1 Li olarak belirtilen çömleklerin a覺rl覺覺n覺n günümüzde 1 litreye denk geldiini tespit etmi olduk. Ayn覺 zamanda 1 agargi olarak belirtilen a覺rl覺覺nda 200-220 litreye denk geldiini örendik.” dedi.

 

Yap覺lan sunum sonunda Batman Üniversitesi Rektörü Uluçam, yapt覺覺 k覺sa bir konumayla hocas覺na kar覺 vefal覺 davranan ve onu unutmayan Prof. Dr. Gülriz Kozbe’ye, davetini k覺rmay覺p Batman Üniversitesi’nde sunumunu gerçekletirdii için Prof.Dr. Altan Çilingirolu’na teekkür ederek plaket takdim etti. (Veysi Rüzgar-襤LKHA)