Dolandırıcılar Sınır Tanımıyor


30.11.2011 - 15:47

Şanlıurfa'da adına sahte kimlik düzenlenen bir kişinin adına 18 telefon kartı çıkarıldı, yabancı bir şirketten de kredi çekildi. Çıkarılan telefon kartlarıyla tehdit, şantaj ve dolandırıcılık yapıldığı öğrenildi.

ŞANLIURFA - Şanlıurfa'da akıllara durgunluk veren dolandırıcılık yaşandı. Urfa'da ikamet eden Mehmet Beden kendisi adına yapılan dolandırıcılığı duyunca şaşkına döndüğünü belirterek yaşadığı skandal gibi olayı şöyle anlattı: 

 

 "Birincisi adıma sahte kimlik düzenlemişler. Sahte kimlik üzerinden bazı alışverişler yapılmış, bir motosiklet alınmış, bir Fransız şirketinden kredi çekilmiş. İnternet üzerinden Fransız şirketle temasa geçip kredi çekmişler. Çektikleri para ile Asya Çapar motor diye bir işyerine ödeme yapmışlar. Fakat işyeri sahibi bir şeyden bilgisinin olmadığını ve şahısları tanımadığını söylemiş. Bütün bu dolandırıcılığı İskenderun'da yapmışlar. Savcılığa 4 adet suç duyurusu yaptım. Bunlardan birisi yakalandı. Birisi de kimlik tespiti yapılmış fakat daha yakalanmadı. Yapanların isim ve adresleri bellidir. 2009'un son günlerinde bu kimlik çıkarılmış, ayrıca adıma tüm operatörlerden tam 15 sim kart çıkarılmış bunlardan 2 tanesi faturalı hattır "dedi.

 

Adıma Çıkarılan Telefonla Dolandırıcılık Yapılmış
Adına çıkarılan telefonla dolandırıcılık yapıldığını ifade eden Beden, "Bu hatlarla Rize'de bir kişiyi dolandırmışlar. Ankara'da birisini tehdit etmişler ve fidye istemişler. Diğer taraftan adıma 3 tane faturalı hat daha çıkarılmış fakat bunlar İskenderun'da yakalandılar ve suçlarını itiraf etmişler bu diğer 15 kartı çıkaranlar belli değil hala araştırmadadır.

 

Bütün bunlardan sonra karakola çağrıldım ifade vermek için gittim ifademi verdim durumu anlattım. Bütün bunlardan haberim yoktu ta ki beni yapı kredi bankasından arayana kadar bu bankaya yine benim adıma kredi kartı başvurusu yapılmış. Bankadan beni telefonla aradılar ben de benim kredi kartı başvurumun olmadığını söyledim" şeklinde konuştu

 

6 Bin TL Borcum Var
Kendisinin adına çıkarılan kimlikle ve telefon kartlarıyla 6 bin TL borçlandığını söyleyen Beden, "Hakkımda devam eden iki davadan birinde şüpheli birinde de müştekiyim. Şuan adıma yapılan borçlandırmaların toplamı 6 bin TL civarıdır. Ben bu durumu mahkemede hâkime anlattım hâkim benim bu mağduriyetimin giderileceğini söyledi. Fakat mahkemeden sonra 6 ay geçti bana herhangi bir haber gelmedi. Ben kimliğimi kaybetmemişim nasıl yapmışlar bir türlü çözemedik sanırım seri numaraları ile yapmışlar bu şekilde benim bütün bilgilerimi öğrenip yapmışlar. Bir de fotokopimin ellerine geçtiği söyleniyor. Savcı bana dedi ki bu bir şebeke işidir. Ondan virüs gibi yayılmış yapabildikleri her şeyi yapmışlar benim adıma çıkarılan telefonların hepsi seri numaralıdır. Örneğin son numaraları 36-37-38-39 diye devam ediyor" dedi. (Mehmet Demir - İLKHA)