Diyarbakır'da TKDK Açılışı Gerçekleştirildi


25.06.2010 - 16:54

Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK) Dicle Üniversitesi Kongre Merkezinde yapılan törenle hizmete girdi.

DİYARBAKIR- Bu sabah Dicle Üniversitesi Kongre Merkezi’nde Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu’nun (TKDK)  açılışı gerçekleştirildi. Açılış törenine Tarım ve Köy işleri Bakanı Mehdi Eker, Diyarbakır İl Valisi Mustafa Toprak, TKDK Başkanı Kerem Akgündüz, Dicle Üniversitesi Rektörü Ayşegül Jale Saraç, kurum müdürleri ve çok sayıda çiftçi katıldı.

Avrupa Birliği’ne sunulan proje ile kabul olunan AB destekli fon TKDK Türkiye’nin 42 ilinde faaliyete geçirilerek hizmette yer alacak. Diyarbakır’da açılışı gerçekleştirilen Diyarbakır TKDK’da 30 personel istihdam edilecek. TKDK çiftçilerin kuruma sunacakları projelerin %50 finansal kaynağını çiftçilere karşılıksız verilecek. TKDK temmuz ayında çiftçilerin proje alımına başlayarak 2011 yılı başında finansal kaynağı çiftçilere sunabilecek. TKDK gerçekleştirdiği projelerin, %50’sinin karşılıksız desteği 2013’e kadar devam edecek.

Programda bir konuşma yapan Tarım ve Köy İşleri Bakanı Mehdi Eker gerçekleştirdikleri hizmetleri katılımcılarla paylaşarak “AB’ye sunduğumuz Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Projesi ile AB kaynaklı 1.165.000 Euro para fonunu 42 ildeki çiftçilere kullandırtacağız. Bu proje ile onayladığımız projelerin %50’sini biz size karşılıksız hibe edeceğiz. Dahası mı? Dahası can sağlığı...” şeklinde konuştu.

Bakan Eker yaşanan şiddet olaylarına değinerek” Bu şehrin kalbi hep binlerce yıl barış için attı. Biz bu barışın bu topraklarda tekrar yeşermesini ve vücut bulmasını istiyoruz. Mücadelemiz bunun mücadelesidir. Demokrasi düşmanlarına inat, teröre inat, terör saldırılarına inat biz bunu başaracağız, bundan geri adım atmayacağız. Birileri bize Olağan Üstü Hali (OHAL) işaret ediyor, hayır biz onlara kanmayacağız. Onlara da o fırsatıvermeyeceğiz. “dedi.

Yapılan açılış töreni sonrasında Dicle Üniversitesi İnternet Evi’nde kurulan geleneksel Diyarbakır çadırlarında katılımcılara yemek ikram edildi. Yemek sonrası Bakan Eker ile Diyarbakır İl Valisi Mustafa Toprak Elazığ’da hayatını kaybeden asker cenaze töreni için Ergani’ye helikopterle geçiş yaptı. (Ayetullah Turgut-İLKHA)