Diyarbakır'da Ahşap İşleme Makineleri Fuarı Açıldı


30.03.2011 - 14:52

TÜYAP tarafından organize edilen "2011 Ahşap İşleme Makineleri Fuarı" düzenlenen törenle açıldı. 20 ülkenden 198 firmanın katıldığı Fuar, 3 Nisan'a kadar ziyaretçilere açık kalacak.

DİYARBAKIR - Tüm Fuarcılık Yapım Anonim Şirketi (TÜYAP) tarafından organize edilen ve 20 ülkenden 198 firmanın katıldığı "2011Ortadoğu Ahşap İşleme Makineleri Fuarı, Ortadoğu Mobilya Yan Sanayi Fuarı ve Ortadoğu Üretim Makineleri ve Yan Sanayiler Fuarı" düzenlenen törenle açıldı.

Fuar, Diyarbakır Valiliği, Büyükşehir Belediyesi, Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası (DTSO), Diyarbakır Ticaret Borsası (DTB) ve Diyarbakır Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği'nce (DESOB) destekleniyor.

Ergani yolunda bulunan TÜYAP Diyarbakır Fuar ve Kongre Merkezi'nde düzenlenen fuarın açılışına Diyarbakır Valisi Mustafa Toprak, Emniyet Müdürü Mustafa Sağlam. Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir, Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Galip Ensarioğlu, Firma Yetkilileri, Oda Başkanları ile vatandaşlar katıldı.

Ersöz: 2010 Yılında 8 Fuar Açıldı
Açılış konuşmasını yapan TÜYAP Genel Müdürü İlhan Ersöz, 2010 yılı içerinde 8 fuar düzenlediklerini ifade ederek, şunları söyledi; "Fuara yurtiçi ve yurtdışından toplam 700 firma katılmıştı. Diyarbakır'daki fuarlara İran, Irak ve Suriye'den çok sayıda ziyaretçi gelmişti. Diyarbakır'daki fuarları ziyaret etmek için yurtdışı ve il dışından gelenlerin sayısı 2010 yılında 100 bini aştı. Bu ziyaretçiler kenti gezip, konakladı ve alışveriş yaptı. Bu rakam tek başına fuarın Diyarbakır'a katkısını göstermektedir. Bu ilgi nedeniyle fuar sayımızı artırmayı kararlaştırdık. Bu yıl Diyarbakır'da 13 fuar düzenleyeceğiz. Fuarlarımız, Diyarbakır başta olmak üzere bölgenin ekonomisine, istihdam ve ihracatına çok olumlu katkı yapıyor."

Gezer: Vizeler Kalksın
Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası (DTSO) Başkan Vekili Diyadin Gezer ise, Ortadoğu'da yaşanan gelişmelere değindi ve biran önce refah ortamının tesis edilmesi temennisinde bulundu. Başbakan Erdoğan'ın Irak'ta olduğunu hatırlatan Gezer, Irak'a uygulanan vizelerin karşılıklı olarak kaldırılmasını istedi.

Baydemir: Diyarbakır Ticaretin Merkezidir
Bugün burada üç fuarın açılışını yapmak için toplandıklarını ifade eden Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir, Diyarbakır'ın artık bir fuar merkezi, kongre ve ticaret merkezi olduğunu söyledi.

Toprak: İhracat Arttı
Diyarbakır Valisi Mustafa Toprak ise, Diyarbakır'ın geliştiğini ifade ederek, 2012 yılında yapılacak olan fuarların bu yılki fuarlardan daha çok olacağını belirterek, sürekli üretip satacaklarını söyledi.

Yapılan konuşmaların ardından açılış kurdelesi kesildi ve misafirler, katılımcı firmaların stantlarını gezdi.

Fuar, 3 Nisan'a kadar ziyaretçilere açık kalacak. (M. Salih Keskin - İLKHA)