DİKA, Şırnak'ta 10 projeye destek verecek


24.10.2014 - 19:06

Dicle Kalkınma Ajansı'nın (DİKA) 2014 Mali Destek Programı kapsamında Şırnak'ta uygulanacak 10 projeye destek sunacağı belirtildi.

ŞIRNAK- Dicle Kalkınma Ajansı’nın (DİKA)  2014 Mali Destek Programı kapsamında Şırnak’ta uygulanacak 10 proje için, 4 Milyon 435 bin 655 lira destek sunacak.

 


DİKA Şırnak Koordinatörü Faik Buğday yaptığı açıklamada, bu yıl ajansın uyguladığı destek programlarına Mardin’den 42, Şırnak’tan 41, Batman’dan 40, ve Siirt’ten 23 olmak üzere toplam 146 proje başvurusu yapıldığını söyledi.

 

Bu projelerden 40’ının destek almaya hak kazandığını ifade eden Buğday, Şırnak’tan başvurusu yapılan 41 projeden 10’u asil, 1’ide yedek olmak üzere 11 proje değerlendirme sürecini başarıyla tamamlamıştır’’dedi.

 

Şırnak’a aktarılacak destek miktarının 4 milyon 435 bin 655 lira olduğunu kaydeden Buğday, bunun dağıtılan toplam kaynağın yüzde 29.57’ sine tekabül ettiğini dile getirdi.

 

Buğday, Şırnak’ın TRC-3 Bölgesi illeri arasında 22,4 nüfus oranı ve diğer illere nazaran daha az sayıda sanayi tesisine sahip olmasına rağmen, bu yılki Mali destek programlarından en yüksek oranda yararlanan birinci il olacağını işaret ederek, “ Göreve başlamadan önce DİKA’nın çok tanınmadığı ve faaliyetleri yeterince bilinmediğinden, Şırnak’a ayrılan Mali kaynağın yarsısına yakını kullanılmadığı için geri gitmiş. Ben göreve başladıktan sonra buna izin vermedik. Bu kaynağın kullanılması için yoğun gayret gösterdik.” ifadelerini kullandı.

 

Bu süreçte bölgeler arası gelişmişlik farkının giderilmesi için Şırnak’ın bu tür desteklerden istifade etmesi gerektiğine dikkati çeken Buğday, kendilerine destek sunan herkese teşekkür ettiklerini söyledi.    (İLKHA)