Dezavantajlı çocuklar sporla eğitiliyor


01.04.2014 - 16:02

Avrupa Birliği destekli spor eğitimiyle dezavantajlı çocukların sosyal katılım ve uyumlarının arttırılması için ilave spor eğitimi fırsatları sağlanacak.

DİYARBAKIR - Sosyal katılımın desteklenmesi için teknik yardım projesi ile Diyarbakır, Batman ve Şanlıurfa’daki dezavantajlı çocuklara yeni bir fırsat geliyor.

 

 

Avrupa Birliği (AB) destekli spor eğitimiyle sosyal katılımın desteklenmesi için Teknik Yardım Projesi Ekip Lideri Anders Lönnqvıst, yardımcısı Milan Hosta ile beraber İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Şahin Demirkol’u ziyaret ederek proje hakkında bilgi verdi.

 

 

2 milyon avroluk dev proje 

Milli Eğitim Bakanlığı, Gençlik ve Spor Bakanlığı ile Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığının işbirliğiyle AB’nin de desteklediği projenin ekip lideri Anders Lönnqvıst, ziyarette yaptığı açıklamada, spor eğitiminin çocukların geleceğini yönlendirmede üstün rol oynadığını söyledi.

 

 

Proje süresinin 2 yıl, maliyetinin de yaklaşık 2 milyon avro olduğunu ifade eden Lönnqvıst, bu çalışmayla çocukların yaşam standartları ve gelecekteki fırsatlarının geliştirilmesinin hedeflendiğini dile getirdi.

 

 

Proje Lideri Anders Lönnqvıst’in ziyaretinden duyduğu memnuniyeti dile getiren İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Şahin Demirkol ise; dezavantajlı çocuklara sosyal katılım ve uyumlarının artırılması için ilave spor eğitimi fırsatı sağlanacağını söyledi.

 

 

Hedef 400’ü engelli 8 bin çocuk

AB’nin ilk defa böyle bir projeye destek verdiğini vurgulayan Demirkol; bu projeyle beraber 400 eğiticinin eğitilmesi ve 400'ü engelli olmak üzere 8 bin çocuk ve genç için sosyal ve sportif eğitimlerin organize edilmesinin amaçlandığını söyledi.

 

Demirkol; “Proje ilk kez bu bölgede uygulanacak. Öncelikle eğitimciler yetiştirilecek. Bu sayede Diyarbakır’a çok sayıda eğitimci de kazandırılacak. Proje sürecince çeşitli ülkelerden gelen AB uzmanları şehrimizde hem eğitimcilere hem de öğrencilerimize eğitim verecek. antrenörler, gençlik merkezi liderleri ve beden eğitimi öğretmenleri 3-4 hafta eğitilip başka bir eğitime daha alınacak. 16 hafta sosyal yaşam ile ilgili yetenekler kazandırılacak. İlk hafta sonrası çeşitli spor kulüpleri çağrılıp bilgi alındıktan sonra belediyelerin de destek olmaları istenecek. Bu eğitimle birlikte gençlerimizin iletişim becerileri ve aktivitelere katılımlarının artacağını, gençlerimizin topluma daha kolay entegre olacağını, olumsuz birçok şeyden uzak duracaklarına inanıyorum. Projenin gençlerimizin hem kişisel hem de sosyal gelişimlerine çok katkı sağlayacağını düşünüyorum."dedi. (Ali Adiyaman  - İLKHA)