"Dersim'i bombalayan ile Diyarbakır'ı yakan zihniyet aynı"


17.10.2014 - 23:18

HDP'nin çağrısının ardından PKK/HDP yandaşları tarafından çıkarılan olaylara ve 16 yaşındaki Yasin Börü'nün vahşice katledilişine değinen Başbakan Davutoğlu, HDP'yi eleştirerek Dersim'i bombalayan CHP ile Diyarbakır'ı yakan HDP zihniyetinin aynı olduğunu söyledi.

HABER MRK - Başbakan Ahmet Davutoğlu, katıldığı bir televizyon programında gündemle ilgili önemli açıklamalarda bulundu.

 

HDP'nin sokağa çıkma çağrısının ardından PKK/HDP yandaşları tarafından çıkarılan olaylara ve 16 yaşındaki Yasin Börü'nün vahşice katledilişine değinen Başbakan Davutoğlu, HDP'yi eleştirerek Dersim'i bombalayan CHP ile Diyarbakır'ı yakan HDP zihniyeti aynı olduğunu belirtti.

 

Davutoğlu, "90'lı yıllarda köyleri yakıp, Dersim'i bombalayan ve bunları yaparken devlet otoritesini koruduğunu sanan CHP zihniyetiyle, o güzelim Diyarbakır'ı, Mardin'i ve Batman'ı savaş alanına çeviren HDP zihniyeti aynıdır." ifadelerini kullandı.

 

Kendilerine verilen hiçbir sözün yerine getirilmemiş olmasına rağmen çözüm sürecini sürdürdüklerini belirten Davutoğlu, HDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş'ın çözüm haritasını bildiğini ve ona defalarca bunu nihayete erdirelim dediğini aktardı.

 

HDP'nin çağrısının ardından başlayan olaylara değinen Davutoğlu, Kobani'nin de Gezi gibi bahane olduğunu ifade ederek, "Tam bir terör alanı estirildi. Okullar yakıldı, belediyeler taşlandı, Kur'an kursları yakıldı. Sonra partilerimize saldırdılar.

 

Kurban eti dağıtırken 3. kattan atılıp…
Yasin Börü, 3 arkadaşıyla kurban eti dağıtırken 3. kattan atılıp, kafası taşla ezilerek öldürüldü. Bunun faili kim? Bu faile karşı çözüm sürecini Kürt kardeşlerimize emanet ediyoruz. Onlar soracak Yasin Börü'nün faillerini çıkarın diye?

 

Bazı HDP'li yöneticiler tavşana kaç, tazıya tut. Niye yakıp yıkıyorsun, barışçıl eylem yap. İnsanları katledemezsiniz." dedi.

 

HDP'nin niyeti konusunda kendilerinde ve toplumda ciddi şüphe oluştuğunu belirten Davutoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü: "Önce iyi niyetini görmeliyiz. Devlet en müşfik yüzünü göstermişken, gazeteciler bu bölge sadece HDP'ye mi ait diye niye sormazlar? Bu puslu havada, bazı çevrelerde Türkiye'ye nasıl zarar veririz diye bir kanaat var, ama toplum bunu görüyor. Adım adım, gıdım gıdım yükselttiğimiz çözüm süreci binasını çökertmeye çalışan, önce kendisi altında kalır."  (İLKHA)