Derin Kulağın dinlediği şahısların tam listesi (Güncellendi)


24.02.2014 - 14:01

Paralel yapının en karanlık komplosu deşifre olduğu iddia edildi. Darbecilerin hayali terör örgütü isimleri üreterek Başbakan Erdoğan, yakın çevresi, siyasetçi, gazeteci, yazar, STK temsilcileri ve işadamlarının da aralarında bulunduğu binlerce kişiyi 3 yıl boyunca dinlediği ortaya çıktı.

HABER MRK- Türkiye tarihinin en büyük telekulak ve casusluk soruşturmasına delil olacak belgeler ortaya çıktı. Dinlenen kişi sayısının 7 bin kişi olduğu belirtildi. Peki, kimler dinlendi? Dinleme listesinde hangi işadamları ve gazeteciler var?  Kimler yok ki. Medya dünyasından,  siyaset dünyasından, iş dünyasından, âlim ve kanat önderlerinden cemaatler, vakıflar veya STK'lardan hemen herkes hemen hemen her kes dinlenmiş.


İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, 17 Aralık ve 25 Aralık operasyonlarının ardından kayıtsız dinleme yapıldığını tespit edince inceleme başlattı. Yetkililer, “Selam Terör Örgütü” isimli bir belgenin üzerinde Başbakan’ın ismini görünce soruşturmayı genişlettiler. İlk etapta 3064 kişiyi bulan dinleme kayıtları ve 125 klasörlük bir soruşturma ele geçirildi.


Planın altındaki imza ise eski Özel Yetkili Cumhuriyet Savcısı Adnan Çimen’e ait olduğu iddia edildi. Çimen, 2011 yılında 4 sayfalık bir düzmece ihbar mektubunu gerekçe gösterip polisteki paralel yapı üyelerine dinleme talimatları verdi. 5 kişiyle başlayan soruşturmaya önce Başbakan ardından Türkiye’nin yakından tanıdığı binlerce kişi dahil edildi.


‘Paralel Yapı’ Dinlendiği iddia edilen bazı numaraların karşısında “X” ya da “Ali”, “Hüseyin” “Ahmet”, “Zeynep” gibi isimler yer alıyor. Başsavcılık bu kişilerin kim olduğunu tespit etmeye çalışıyor. Bu kişilerin hangi gerekçeyle dinlendiği bilinmiyor. Paralel yapının hayali örgüt üzerinden darbe ve binlerce kişiyi cezaevine doldurmayı planladığı tahmin ediliyor.


Türkiye tarihinin en büyük telekulak skandalı ortaya çıktı. Dosya numarası 2011/762 olan belge ile 17 Aralık darbe girişimine kalkışan ‘Paralel Yapının’  'Selam Terör Örgütü' iddiasıyla TRT Haber Dairesi Başkanı Nasuhi Güngör,  Yeni Şafak Yayın Yönetmeni İbrahim Karagül, Yeni Şafak Gazetesi yazarı Ali Bayramoğlu,  Rehber Tv Genel Yayın Yönetmeni Fikret Gültekin, Star Yayın Yönetmeni Yusuf Ziya Cömert,  Gazeteci Ertuğrul Özkök, , CHP Genel Merkezi, gazeteci Hüsnü Mahalli, MİT Basın Müşaviri Nuh Yılmaz, Başbakan'ın Başdanışmanı AK Partili vekil Yalçın Akdoğan, Vakıfbank Genel Müdürü Halil Aydoğan Başbakan'ın kardeşi Mustafa Erdoğan, Hukukçu Hüseyin Hatemi, Araştırmacı Yazar Nureddin Şirin,  İçişleri Bakanı Efkan Ala'nın da aralarında olduğu yedi binden fazla kişinin dinlediği tespit edildi.


'Parelel Yapı'nın kendileri için tehlike olarak gördüğü birçok kişiyi yakın takibe almış. Ancak bu dinlemeler ile ilgili dosyaların sonuçları konuşulmazken 21 Ocak 2011 tarihinde İslami STK’lara ve birçok eve yapılan baskınları  beraberinde getirdi. Bu baskınlar sonucunda tutuklanan kişilere toplamda 112 yıl 6 ay hapis cezası verildi. İşin en ilginç tarafı ise bu baskınlarda tutuklanıp daha sonra ceza alan Rehber Tv Genel Yayın Yönetmeni Fikret Gültekin Fikret Gültekin’in isminin de bu dinlenme listesinde olması oldu. Asıl merak konusu ise bu dosya ve vb. dosyaların yeniden  görüşülüp görülşmeyeceği oldu.

Paralel yapı tarafından dinlenen kişilerin tam listesi (İLKHA)