Deprem Evinin Temelini Beğenmediler


17.09.2012 - 11:07

Van Valisi Münir Karaloğlu ve Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, birlikte inceledikleri EYY Modeliyle yapılan evin temel betonunu beğenmediklerini belirttiler.

VAN - Bu yıl üçüncüsü düzenlenen Flamingo Festivaline katılmak üzere Erçek Beldesi'ne bağlı Karagündüz köyüne giden Vali Karaloğlu ve Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Karaosmanoğlu, Evini Yapana Yardım (EYY) modeliyle yapılan konutları gezdi.

 

Betonu yeni atılan bir evde incelemelerde bulunan Vali Karaloğlu, inşaatı yapan yüklenici firmaya betonu kaç gün suladıklarını sordu. Bu arada evin temel betonunu inceleyen Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Karaosmanoğlu, betonun kaliteli olmadığını söyledi. Betonun sıkıştırılmadan döküldüğünü anlatan Karaosmanoğlu, "Yapının en önemli bölümü temeldir. Temel dökülürken libratör kullanılmadığı için böyle kalmış. Bu temel suyu alır içine. İçindeki demir oksitlenir kısa sürede. 5, 10 ve de 20 yılda bu ev biter. Niye yüz yıl, yüz elli yıl dayanmasın bu. Bir küçük libratör olsa betonu sıkıştıracak. Çokta bir şey değil bu." dedi. (Murat Dalgın - İLKHA)