Çiriş otu tezgâhlarda yerini aldı


26.03.2013 - 13:34

İlkbaharda dağların yüksek kesimlerinde yetişen, Kolesterol ve Hipertansiyona iyi geldiği belirtilen Çiriş otu tezgâhlarda yerini aldı.

BİTLİS - Bitlis'in yüksek kesimlerindeki karın erimesiyle Çiriş otu da ortaya çıktı.


Çiriş otu satıcısı Tahsin Baştuhan şunları söyledi; "Birçok yerde bu çiriş otu yetişmektedir. Fakat Bitlis ilinde yetişen bu şifa kaynağı otun diğer yerlerde yetişen Çiriş otundan, hem kokusu, hem lezzeti, hem de görünümü olarak farklıdır. Bu otu yiyen insanlar bu farkı görebilmektedirler. Özelikle de Bitlis halkı bu şifa kaynağı doğal bitkiyi çok tüketmektedir. Bitlisli olup başka illerde yaşayan vatandaşlarımızda bu mevsimde burada yaşayan eş ve dostlarını arayarak bu şifa kaynağı çirişin kendilerine göndermelerini istemektedirler. Bu şifa kaynağı otu toplamak için genellikle kırsal alanda yaşayan köylüler sabahın erken saatlerinde yollarla koyularak kilometrelerce yol kat etmektedirler. Yetişen yere vardıklarında bu otu topraktan çıkarmak için bıçak gibi kesici aletleri kullanmaktadırlar. Topladıkları bitkileri çuvallara doldurarak kimi yük hayvanlarının sırtında taşırken, kimi de kendi sırtı ile kilometrelerce yol kat ederek ana yola getirip, oradan da araçlarla merkeze getiriyorlar. Bizde burada köylüden alıp tezgâhlarımızda satıyoruz. Hem bizler kazanıyoruz, hem de zorluklar altında toplayıp getiren köylü kazanıyor. Şuan ilk çıktığından dolayı kilosunu 2,5 liraya satıyoruz. Çiriş otu çoğaldıkça fiyatlar düşecektir."


Tezgâhlarda çiriş alan Ali Kalkan ve Kerem Özdemir ise, "Çiriş otu Bitlis ilimizle özdeşleşmiş doğal bitki türüdür. Bu şifalı otun çıkması bizler için baharın müjdecisidir. Çiriş otu birçok derde devadır" dediler. (Şükrü Tontaş - İLKHA)

Çiriş otu tezgâhlarda yerini aldı